Rehberiniz-Ailem olmadan asla !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Ailem olmadan asla !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Ailem olmadan asla !

Artvinli Cahit Yavuz, ‘Ben çocukken babama ‘top’ diyeceğim ha, eşek sudan gelene kadar döverdi’ diyor. Ama o, öyle yapmamış. Yeteneği ve isteklerine göre şekillendirmiş oğlunun hayatını. Hatta kendi hayatına bile oğlunun becerisini değerlendirmek üzere yön vermiş!

Cahit Yavuz, Rusya’ya deri ihracatı yaparken imalathanesini İzmir’e taşımaya karar verdi. İki kızı ve 6 yaşındaki oğlu Kubilay’la İzmir’de yaşamaya başladılar. Kubilay mahalleden bir sürü arkadaş edindi. Ailesi bisikletlerden, oyuncak tabancalara kadar her şeyi önüne koysa da o hep topu seçti. Onun da oynadığı bir maçı seyreden mahallenin büyüklerinden biri Kubilay’ın futbol zekasının harcanmaması ve bir kulübe verilmesi gerektiğini söyleyince ailesi Kubilay’ı İzmir Göztepe Kulübü’ne verdi. O, futbolu daha çok sevdi. Cahit Yavuz işini bu kez İstanbul’a kaydırdı. Kubilay Bağcılar Spor Okulu’ndaydı artık. Yetenek avcıları tarafından keşfedilmesi uzun sürmedi. BJK’nın alt yapısındaydı. Minik takımından Yıldız takımına geçti.

SOLAK ORTA SAHA OYUNCUSU

Orta sahada oynuyordu ve solaktı. İnanılmaz bir futbol yeteneğiydi. Ayağına çok hakimdi, ve güçlüydü… Satrançta olduğu gibi bir sonraki hamleyi kestirebiliyordu. Kubilay’ın haklarını elinde bulunduran BJK Kongre üyesi Yılmaz Canpolat, küçük yıldızın maç görüntülerini, Emre Belözoğlu’nun forma giydiği New Castle United’a gönderdi. İngiliz kulübün yetkilileri Kubilay’ı çok beğenip bir davetiye gönderdiler. Cahit Yavuz bu gelişmeleri bir bilene danışınca ‘Kubilay’a burada öğretebileceğimiz bir şey yok ’ yanıtını almış. Sergen Yalçın

dahi ‘Bu çocuk benden bile iyi’ demiş. Beş yıl sonra dünyanın en büyük oyuncularından biri olacağında herkes hemfikir.

DERSLERİ DE ÇOK İYİ

Türkiye’den ilk kez 14 yaşında bir oyuncu İngiltere’ye gidecekti. Haftalık 2 bin 500 pound aileye verilecekti. Ancak resmi mukavele 16 yaşından itibaren yapıldığı için İngiliz kulüp genç oyuncunun iki yıl boyunca hem dil öğrenmesi hem de yetişmesi için İngiltere’de olmasını istedi. Sorun da tam bu noktada düğümlendi. Ne Yavuz ailesi oğullarının bu yaşta İngiltere’de tek başına kalmasını ne de Kubilay orada tek yaşamayı istiyordu. Teklifin bulunduğu mektup hala evlerinde duruyor. Cahit Yavuz henüz olumlu ya da olumsuz yanıt vermedikleri anlatıyor: ‘Akıl danışmak için geçen haftalardan birinde BJK’nın eski yöneticilerinden Süleyman Saba’yı evinde ziyaret ettik. Ona ne düşündüğünü sorduk. ‘‘Tek başına orada kalması olumsuz etki yaratabilir’ dedi bize. Biraz tereddüt ettik açıkçası. Biz oğlumuzu yalnız göndermek istemiyoruz’ diye konuşuyor.

İşin ilginç yanı, genelde futbol hayatı parlak olan öğrenciler derslerde aynı başarıyı gösteremezken Kubilay’ın bütün derslerinin çok iyi oluşu. Futbolcu ağabeyleri onu öğretmenlere, öğretmenler de onu futbola kurban etmek istemiyor. Cahit Yavuz, ‘Oğlum her yıl takdir getiriyor. Öğretmenleri ‘Bu çocuğun geleceği çok parlak. Bıraksın futbolu, çok büyük adam olur’ diyor. Ama oğlum galiba futbolu daha çok seviyor’ diyor. Kubilay ise ‘Ben futbolcu olacağım’ diyor. Küçükken Galatasaray’ı tutuyormuş, şimdi biraz da mecburiyetten Beşiktaşlı olmuş. Profesyonel olacağı şuradan belli ki ‘Artık benim takımım yok’ diyor.

Güney Koreli şirketi kabul etmediler

GÜNEY Kore’nin Oinspo menajerlik şirketi de bir ara Kubilay’ın peşine düşmüştü. Bundan iki yıl önce şirket bu süper yeteğe 2 milyon dolar önerdi. Şirketin yetkili menajeri ve yetenek avcısı Ki Young Yoon, Kubilay’ın bütün masraflarını üstleneceğini belirterek, ‘Onu önce kasetlerden, iki kez de canlı seyrettim. Çok büyük bir yetenek’ ifadesini kullandı. Kısa bir süre sonra piyasa değeri 20 milyon dolara çıkaracağını ileri süren Yoon ‘Avrupa’da Manchester United, Chealsea ve Everton gibi kulüpler Kubilay’ı takip ediyor. O ileride çok büyük bir yıldız olacak’ şeklinde konuş-muştu. Ancak Güney Kore’den gelen bu teklifi Kubilay’ın ailesi kabul etmemişti.

Yazar: Özkan Güven

Kaynak: http://Star

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir