Rehberiniz-Ağız dili-vücut dili!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Ağız dili-vücut dili!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Ağız dili-vücut dili!

AĞIZ DİLİ-VÜCUT DİLİ!

Emin ÇÖLAŞAN

HÜRRİYET

RECEP Tayyip Bey, son olarak İrlanda’ya gitti. Kıbrıs Rum Kesimi de AB üyesi olmuştu, Recep Bey törene katıldı. ‘Rumları tanımaktan başka çare yok’ gibi sözler söyledi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Bey ise bu sözlere karşı çıktı. Tanıyıp tanımayacağımızı da, ne yapacağımızı da bilmiyoruz. Aşağı tükürsek sakal, yukarı tükürsek bıyık.

Başbakan ve Dışişleri Bakanı ayrı telden çalıyorlar. Birbirleriyle çelişkiye düşüp bizim kafaları daha beter karıştırıyorlar.

Tanımasak AB su koyverecek, bastıracak. Tanısak bunca yıldan beri savunduğumuz ilkeleri inkár etmiş olacağız. Bizimkiler boşuna tartışıp birbirlerine ters düşmesinler.

Nasıl olsa kararı biz vermeyeceğiz. AB tak diye bildirecek, biz şak diye uygulayacağız. Bekleyelim, görürüz!

İrlanda’da verilen resepsiyonda Tayyip Bey, Rum Devlet Başkanı Papadopulos’la kısa bir görüşme yapmış ve Kıbrıs sorununun çözülmesinden yana olduğunu söylemiş. Papadopulos da aynı dileğini(!) kendisine iletince Tayyip Bey Türkçe olarak ve tek sözcükle yanıt vermiş:

‘İnşallah!’

Helal olsun yani! Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı vallahi de billahi de o Rumlara bundan daha okkalı bir yanıt veremezdi!

Maşallah, maşallah!

***

‘Devlet adamı’ dediğin hem ağız dilini hem de vücut dilini böyle etkili kullanmayı bilecek. Tayyip Bey bu işlerin ustası!

Yabancı devlet adamlarıyla bir araya gelince önden dalıyor, arkadan dolanıyor, elini rakibinin omuzuna atıyor, kolunu yakalayıp çekiyor, sırtını sıvazlıyor… Ve böyle fotoğraflar çektirip medyamızdan puan alıyor.

Ortam uygun olsa tek dalacak, örneğin Almanya Başbakanı’nı kaldırıp kündeye getirecek, sonra bir kilit oyunuyla üzerine çıkıp üç puan alacak, ters döndürüp tuş yapacak… Kıbrıs’ı falan böyle kurtaracak!

Gerektiğinde ise muhataplarına ‘ağız dili’ uygulaması yapıyor. Onları ‘anladıkları’ dilden uyarıyor. Örneğin, Fransa Cumhurbaşkanı, Tayyip Bey’in tepesini attırdığında, yanıtı yine Türkçe ve fevkalade okkalı almıştı:

‘Hop hop!’

Fransız heyeti bu ‘hop hop’u anlamadı! Ankara’daki Fransa Büyükelçiliği’ne soruldu. Ötesini bilemem. Ama Chirac dersini almıştı! ‘Ağız dili’ işte böyle kullanılırdı!

***

Sonracığıma, Tayyip Bey ABD gezisinde ağız dilini olmasa bile vücut dilini muhteşem kullanmıştı. Orada Bush’u nasıl zor durumlara düşürdüğünü bizim İslamcı basın ve öteki medya bol bol anlatmış, hepimizin göğsü kabarmıştı. Unutmuş olanlar için yeniden anımsatmak isterim. Aynen şunlar yazılmıştı:

‘İlk kez biz daha uzun çıktık. Tayyip Bey, Bush’tan 4 santim daha uzun…’

‘Görüşmede Bush’un ceketi ilikliydi. Buna karşın Erdoğan iliklememişti…’

‘Önce Bush bacak bacak üstüne attı. Hemen ardından Erdoğan aynı şeyi yaptı. Böylece Bush’a sen rahatsan ben de rahatım mesajı verdi…’

‘Erdoğan, Bush’u hayran bıraktı…’

‘Erdoğan’la Bush’un otururken el sıkışmaları da hafızalara kazındı. El sıkışma sırasında Erdoğan’ın pek yerinden kıpırdamadığı, Bush’un ise kolunu daha fazla uzattığı görüldü…’

***

‘Devlet adamı’ dediğin hem ağız, hem de vücut dilini iyi kullanacak. Vücut dili için en önemli koşul, boyun karşıdakinden uzun olacak ki onu rahatça kafakola alabilesin! Eski futbolculuk günlerin aklına gelirse, duyarlı yerlerine tekme sallayacaksın!

Ceketini ilikli tutmayacaksın. El sıkışırken fazla uzanmayacaksın.

Chirac’a ‘hop hop’, Papadopulos’a ‘inşallah’ diyeceksin ki karşındaki seni anlamasın, ‘vay be, bunun her sözünde bir keramet var’ diye düşünüp korksun!

Sonra yeme de yanında yat! Eğer yerlerse(!) sen Kıbrıs’ta son 50 yılın en büyük diplomatik zaferini kazandığını söylersin, onlar da seni AB’ye alırlar, büyük başarılar sağlarsın!

Tayyip Bey yeter ki ağız ve vücut dilini böyle iyi kullanmaya devam etsin! Medyamız nasıl olsa arkasında. O ne yaparsa yapsın, bire bin katıp övgüler düzmek bizim işimiz! Gözü arkada kalmasın.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>