Rehberiniz-Affetmek ömrü uzatıyor!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Affetmek ömrü uzatıyor!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Affetmek ömrü uzatıyor!

SABAH

DIŞ HABERLER

Harvard Üniversitesi uzmanları uyardı: Birini affetmek vücudunuzu birçok hastalıktan korur.

Affetmek sadece bir erdem değilmiş… İnsanın ruh haliyle sağlığı arasında bir bağ olduğunu belirten haftalık Newsweek dergisi, birini affedememenin vücuda verdiği zararları şöyle sıralıyor:

Kortizol hormonu seviyesi artar. Kalp hastalıkları, nörolojik bozukluk ve hafıza kaybı riski büyür. Papa, Ağca””yı affederken sağlığını da düzeltti.

AFFET VE UZUN YAŞA

Amerikan Newsweek dergisi bu haftaki sayısında uzun ve sağlıklı yaşamanın sırlarını araştırdı. Araştırmaya göre uzun yaşamın ilk anahtarı affedici olmak.

Amerika””nın saygın haber dergilerinden Newsweek bu hafta okuyucularıyla “uzun ve sağlıklı bir yaşamın” sırrını paylaştı. Araştırmanın sonuçları, insanın psikolojisiyle sağlığının ne kadar birbirine bağlı olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Dergiye göre sağlıklı bir yaşam için ilk önce “Affedici” olmak gerekiyor. Newsweek, affetmemenin ve öç alma duygusunun insanın bir parçası olduğunu belirterek, “Bu konuda yapılan bin 200 klinik araştırma, negatif duyguların insanın hem psikolojik hem de fiziksel sağlığına zarar verdiğini gösteriyor” diye yazdı.

İnsanın bir olayı ya dabir kişiyi affetmemesi, kişinin üzerinde psikolojik bir baskı oluşturuyor. Ve bu baskı zamanla kalp basıncının artmasına, kalp hastalıklarına sebep olan hormonal değişikliklere, nörolojik bozukluklara ve hafıza kayıplarına neden oluyor. Yapılan bir diğer araştırmada affetmemek gibi negatif duygular besleyen kişilerin “kortizol hormonu” seviyesinin arttığını ortaya çıkardı. Bu hormon artması bağışıklık sistemi bozuklukları başta olmak üzere, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi hastalıklara sebep oluyor.

””STRES ÖLDÜRÜR”” TEZİ

Derginin geniş çaplı araştırmasının bir başka çarpıcı tespiti de “Stres öldürür” sözünündoğrulanması. Çünkü araştırmalara göre, kontrol edilemeyen stres, psikolojik gerilim kan basıncını artırıyor, kaslar geriliyor, kalp daha hızlı çarpmaya başlıyor, baş ağrıları ortaya çıkıyor. Haliyle bu durum da birçok hastalığı tetikleyip nihayetinde kalp krizi tehlikesini ortaya çıkarıyor.

Kronik stresin sindirim sistemini vurduğu da bir başka gerçek. Doktorlar hastalarının yüzde 90””ının strese bağlı hastalıklarla karşı karşıya olduğunu söylüyor. Stresten uzak olan ve daha pozitif düşünen kişilerinse bağışıklık sistemi daha güçlü oluyor ve hastalıklara daha zor teslim oluyor.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>