Rehberiniz-Affetmek ilişkiyi bitiriyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Affetmek ilişkiyi bitiriyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Affetmek ilişkiyi bitiriyor

Affetmek, güçlü ilişkilerin yapı taşı olarak görülebilir. Ama yeni bir araştırma, ’Affetmeden önce bir daha düşünün’ diyor.

Diğer Haberler

Affetmek ilişkiyi bitiriyor

Alkolik olduğunuzu nasıl anl…

Bugün burcun ne söylüyor? (2…

Affetmek, güçlü ilişkilerin yapı taşı olarak görülebilir. Ama yeni bir araştırmaya göre, affedici olmak evliliği birleştiren değil, parçalayan bir unsur.

Kolay bir şekilde affedilmeyenlerin, aynı davranışı tekrarlamaları ihtimali daha düşükken, bunda sevilen kişinin tepkisi, suçluluk duygusu ve tecrübe edilen yalnızlık etkili oluyor.

ABD’deki Tennessee Üniversitesi psikologları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları, eşlerine karşı olumsuz davranışlarından dolayı bir yaptırımla karşılaşmayan, hatalarından kolayca sıyrılabilen ve affedilen kişilerin, aynı şeyleri tekrar yapma olasılığı çok yüksek.

Öte yandan terk edilen ve asla affedilmeyecek olma korkusunu yaşayan kişiler, bu davranışlarına engel olma eğilimini daha fazla gösteriyor.

Araştırmada ilişkilerde küçük kabahatleri affetmenin, güçlü ilişkiler oluşmasını sağlayacağı yönündeki yaygın kanı sorgulandı.

Doktor James McNulty ve ekibi, 135 yeni evli çiftle çalıştı ve her eşten bir hafta boyunce her gün günlük tutmalarını istedi. Gönüllüler, bu günlüklere eşlerinin olumsuz davranışlarını not etti. Katılımcılar, bu davranışları affedip affetmediklerini ve ne tepki verdiklerini de kayda geçirdi.

Sonuçta, affedilen eşin aynı davranışı ertesi gün bile sergileme eğilimi gösterdiği tespit edildi. Buna göre affedici olma, eşin aynı şeyi ertesi gün yapması ihtimalini neredeyse ikiye katlıyor.

McNulty said, “Makul açıklama, affediciliğin olumsuz davranışlar sergileyen eşlerin bunlara devam etmesine izin verdiği ve bunun da sonunda ilişkiye zarar verdiği yönünde” diyor.

Kaynak: http://www.gazeteport.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>