Rehberiniz-“acıların çocuğu” bob dylan kars kağızmanlı çıktı!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “”acıların çocuğu” bob dylan kars kağızmanlı çıktı!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
acıların çocuğu bob dylan kars kağızmanlı çıktı!

ABD”li asi şarkıcı Bob Dylan Türk çıktı

Amerikalı ünlü şarkıcı Bob Dylan, kendisini anlattığı kitabında Türk kökenli olduğunu açıkladı. Dylan, “Büyükannem Trabzonlu”ydu ve soyadı da Kırgız”dı” diye yazdı.

Amerikalı protest şarkıcı Bob Dylan yazdığı kitabında atalarının Türk olduğunu ifade etti. Bob Dylan, hayatını ve 40 yıllık kariyerini kaleme aldığı üç serilik kitabının ilk cildinde büyükannesinin Trabzonlu olduğunu ve Kırgız soyadını taşıdığını belirtti.

Yayıncısı David Rosenthal tarafından ”sıra dışı” ve ”şaşırtıcı” olarak nitelendirilen ve Bob Dylan”ın hayatındaki önemli dönemleri anlatan 304 sayfalık Kronikler adlı kitabında, büyükannenin Türkiye”den geldiği anlatılıyor.

Dylan kitabında büyükannesini anlatırken şu sözlere yer veriyor: “Büyükannemin yüzünde hep bir umutsuzluk vardı. Büyükannemin zor bir hayat serüveni var. Güney Rusya”da bir liman kenti olan Odessa”dan Amerika”ya gelmişler. Zaten oraya da bir başka Karadenizliman kenti olan Türkiye”den, Trabzon”dan göç etmişler. Büyükannemin ailesi aslen Ermenistan sınırındaki küçük bir kasaba olan Kağızmanlılar”dan (Kars). Soyadları ”Kırgız” mış. Büyükbabanın ailesi de aynı bölgeden geliyor. Deri ve kundura işiyle uğraşıyorlarmış.

Büyükannemin ataları, İstanbul”dan bu yöreye gelmişler.” Ergenlik yıllarında Ritchie Valens”in “In a Turkish Town” şarkısını dilinden düşürmediğini yazan Bob Dylan, “Annemin Nellie Turk adında bir arkadaşı vardı. Bizim evden çıkmazdı.

Ben de o yıllarda herkesin ”La Bamba” adlı şarkısını bildiği Ritchie Valens”in gizemli Türkleri ve gökyüzündeki uzak yıldızları anlatan ”In a Turkish Town” adlı şarkısını söylerdim” diyor.

Haber: Sabah / Fikret Aydemir

Bob Dylan”ın ”Kars Kağızmanlı” olduğunu öğrendik ya; peşini bırakmıyoruz… Trabzon”da Bob Dylan”ı ”rahmetli eşine benzeten” biri çıktı…

Bob Dylan’ın hayatını anlattığı 3 serilik kitabın ilk cildinde, büyükannesinin ‘Kırgız’ soyadını taşıdığını yazması, Trabzon’da yaşayan Kırgız Ailesi’ni heyecanlandırdı.

BOB Dylan ile ilgili haberi televizyonda izlediklerini belirten Emine Kırgız, Bob Dylan’ın yüz hatlarının 25 yıl önce ölen eşi Mehmet Salih Kırgız’a benzediğini söyledi. 5 çocuk annesi Emine Kırgız, Bob Dylan’la akraba çıkmaları halinde sevineceklerini belirterek ‘Rahmetli eşime benziyor. Yüzündeki kırışıklıklar ve ten rengi eşimi hatırlatıyor. Benim oralara gitme gibi bir şansım yok. Yaşlı bir insanım. Ama o gelirse misafir etmekten mutluluk duyarız’ dedi.

Emine Kırgız’ın oğlu Engin Kırgız ise, Trabzon’da kendilerinden başka Kırgız soyadı taşıyan aile olmadığını belirtti. Engin Kırgız, ‘Bizim için sürpriz oldu. Bu olay bizde de merak uyandırdı. Dedem ve babam tek evlat olduğu için ailemizin geçmişi ile ilgili fazla bir bilgimiz yok. Bu haberler çıkıca babaannemin yakınlarına sordum, ama dedem Ali Osman Kırgız’dan öteye geçemedim. Babam 9 yaşındayken dedemi kaybetmiş. Dedem Bayburt’un Tomara Köyü’nden göçetmiş’ diye konuştu. Emine Kırgız’ın kızı 48 yaşındaki Nezahat Kırgız ise, ünlü şarkıcının burnunu babasının burnuna benzetti. Nezahat Kırgız, ‘Haberleri izledikten sonra çok duygulandım’ dedi.

Haber: Doğan Haber Ajansı (DHA)

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>