Rehberiniz-Acı -tatlı bir ‘çırak ‘hikayesi !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Acı -tatlı bir ‘çırak ‘hikayesi !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Acı -tatlı bir ‘çırak ‘hikayesi !

“Hayattaki en büyük dileğim, Oscar heykelciğini ülkeme getirebilmek. Bu sanıldığı gibi zor değil. Hollywood, uzaktan erişilmez bir gezegen olarak görülür ancak içine girdiğinizde küçük bir köy olduğunu anlarsınız. Uzaktayken yanlarına dahi yaklaşamayacağınız yıldızlar, yönetmenler, bu gezegenin bir vatandaşı olduğunuzda bir anda masa ya da kapı komşularınız olur. Spielberg’le sohbet etme imkanınız vardır; Paris Hilton’a kahve ısmarlayabilir, Travolta ile sushi sohbeti yapabilirsiniz… Her yıl muhteşem törenlerle dağıtılan Oscar heykelciğini Türkiye’ye getirmek de bir ütopya değil. Bunu başaracak Türk yönetmenleri de var. Ben de bu kulvarda kendimi ispatlayacağım…”

Bu cümleler sizce de iddialı mı? Aslına bakarsanız Kenan Demir yani Kevin Corchiani’ninki gibi bir hayat hikayeniz varsa, pek de iddialı olduğu söylenemez. Geçen mart ayında gösterime giren Aclan Büyüktürkoğlu’nun yönettiği ‘Meleğin Sırları’ filmi vesilesiyle röportaj yaptığımız Kevin, hayatta vardığı noktaya şansın yardımının yanı sıra kendi çabasıyla gelen başarılı insanlardan biri.

‘Meleğin Sırları’ filminde küçük bir rolü olan ve filmin yapımcılığını üstlenen Kevin Corchiani’in hikayesini hatırlatalım önce…

Ortaokul yıllarında ailesinin geçimine katkıda bulunmak için bir bakkalın yanında çırak olarak çalışırken tamamen tesadüf eseri o dönemde Efes Pilsen’de oynayan ünlü oyuncu kurucu Chris Corchiani ile tanışmış. Bu tanışma anını da “Ataköy’de çırak olarak çalıştığım bakkalda servis yaparken, hiç tanımadığım bir adam çıktı karşıma. İngilizcem olmadığı için de ne dediğini anlayamadım. Kim olduğunu anlamam için eskiden oyuncu olarak yer aldığı Boston Celtics takımının kartını gösterdi ki ben sadece kafamı sallayıp nasıl yardımcı olabileceğimi sormaktan başka bir şey yapamadım…” diye anlatmıştı. Sonrasında bu tanışıklık ünlü basketbolcunun Kevin’i alıp Amerika’ya götürmesine ve onu ailenin bir ferdi ilan etmesine kadar varmış. İşte Hollywood’un kapısını bu şekilde aralayan Kevin, yine aynı röportajda hayat hikayesini kitaplaştırmayı düşündüğünü de anlatmıştı. Dediğini yaptı ve ilk kitabı ‘Çırak’ta Kenan Demir’in nasıl Kevin Corchiani olduğunu detaylarıyla anlattı.

Kevin’a, ‘Meleğin Sırları’ filminden ‘Çırak’a kadar geçen sürede nelerle uğraştığını sorduğumda, tıpkı ilk röportajdaki gibi iki ailesine olan bağlılığını bir kere daha gösterdi: “Öncelikle ‘Meleğin Sırları’ filminin galasına gelen Amerika’daki ve köydeki ailemin bir arada olmasının mutluluğunu yaşadım. Türkiye’deki aileme vakit ayırıp annem ve babamın bağ-bahçe işlerine koşturup kitabımı yazmak için çalıştım.”

HEP ÇIRAK OLARAK KALACAĞIM

Hayat hikayesini kitaplaştırma fikrinin hayal olmaktan çıkıp gerçeğe nasıl döndüğünü sorduğumdaysa “Tanrı, plan yapanlara yukarıdan gülermiş. Ben plan yapmadan önce hayal kurup bu hayaller üzerinde çalışıyorum. Hayalimde kendi öyküme beni yetiştirip hayatın anlamanı öğreten ailem için bir anlam kazandırmak vardı. Kalemi elime aldıktan sonra, bir şekilde bütün hikayeler akmaya başladı” sözleriyle karşılık verdi.

Kitabı yazma sürecini Tokat, Niksar’da bir değirmende, ıssızlığın ortasında geçirdiğini anlatan Kevin, yazım aşamasında en büyük morali Engin Günaydın’dan aldığını söylüyor. Ona evinin kapılarını açan ve kitabı hakkında görüşlerini esirgemeyen Engin Günaydın’ın, Kevin için yeri ayrı. Kitabını bitirdikten sonra yayınevlerini kapı kapı gezdiğini ve sonunda Phoenix Yayınevi’nden Ünal Sevindik’in genç bir yazar olarak ona güvendiğini söyleyen Kevin, kitabının isminin de özel bir anlamı olduğunu ekliyor; hayatında her zaman ‘çırak’ olarak kalıp kendini en iyi şekilde ifade eden bu ismi hep taşımak.

Bir sonraki hayali ‘Çırak’ı filmleştirmek olan Kevin, kitabın tanıtımı için çok yakında bir Türkiye turnesine çıkacak. Turnenin ilk ayağıysa, Açık Kapı Sosyal Sorumluluk Derneği organizasyonuyla 29 Kasım tarihinde düzenlenecek olan panayırda, yardıma ve bakıma muhtaç kimsesiz çocuklar yararına kitabını imzalamak olacak.

Türk sinemasına faydam olacak

Her iyi işin reklamının yapılması gerektiğini düşünen Kevin, “Türkiye’de bana destek olan insanlar var. Ben de özellikle sinema çevresinden destek bekliyorum. Zira ben bir yapımcı olarak onların sektörüne hizmet için hazırım… Onlar, Amerika ile bağları bu kadar güçlü bir sinemacıyı ne yazık ki bulamazlar. Birlikte bir sinerji yaratabilirsek çok iyi sonuçlar alabiliriz. Türk sinema oyuncuları, yönetmenler, yapımcılarla buluşmak isterim. Onlara çok faydam olacağına da inanıyorum” diyerek iddialı tavrını ortaya koyuyor.

Yazar: Selin Özavcı

Kaynak: http://Akşam

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>