Rehberiniz-Abd’den türk gençlerine bakış

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Abd’den türk gençlerine bakış” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Abd’den türk gençlerine bakış

Bu yıl İf İstanbul birbirinden çarpıcı filmlerin ev sahipliği yaptı. Amerika’da sinema okuduktan sonra ilk uzun metrajlı filmini çeken Deniz Tortum’un Zayiat filmi en dikkat çekici yapımlardan biriydi. Tortum ile sinema dilini konuştuk.

Uzun süre kısa film çektikten sonra ilk kez kısa film çekmeye başlayan Deniz Tortum en dikkat çeken genç yönetmenler arasında gösteriliyor. Tortum, ilk filminin senaryosunu Amerika’da yazmış ve oradan İstanbullu gençleri anlatmış. Genç yönetmen filmini şöyle anlatıyor:

Zayiat klasik anlatım bir film değil. Ayrı ayrı parçalara ayrılıyor. Filmi İf’e gönderdim. İf’e girmem çok mutlu etti beni. Bağımsız ve ufak bir film yaptım. Bunun gösterileceği en doğru mecra da İf’di. Film Amerika’daki South by Southwest festivaline seçildi. Güven oyu almış gibi oldum. Elle dergisi bir yazı yazmış orada en başarılı 100 gencin arasında gösteriliyorum. Sinema dilim hâlâ oluşuyor ve etkilendiğim çok insan var. Zayiat bir aile draması ama aynı zamanda kopuk da biraz. Filmi çekerken tamamen kusurlu olsun ve bugünü de yansıtsın istiyordum. Kutlu Ataman’ın Karanlık Sular filmi gibi… Ama öyle olmadı. Türkiye’den en çok etkilendiğim yönetmen Nuri Bilge Ceylan. Onun etkisini devamlı atmaya çalışıyorum.

İstanbul’da yaşasam bu kadar karanlık olmazdı

Bu filmde sürekli kar yağıyor. Hikayelerime fazla drama ekledim. Senaryoyu bir arkadaşımla yazdım. Amerika’da senaryoyu yazarken kafanızda hep bir İstanbul nostaljisi oluyor. Aynı zamanda sürekli Orhan Pamuk’un Kara Kitap’ını okuyordum. Burada olsam bu kadar karanlık olmazdı film ya da bu kadar estetik olmazdı. İstanbul hem çok estetik, hem de çirkin bir şehir. Film, İstanbul’a göre çok daha steril.
Hafızamda kalan ilk film
3 yaşında izlediğim Terminatör 2. Çok sevmiştim. 12 yaşımda Stanley Kubrick’in The Shining ve 15 yaşımda Haneke’nin Piyanist’ini izledikten sonra sinema okumaya karar verdim. Türkiye’de sadece istediği sinemayı yapıp hayatını devam ettiren insanların olması cesaret verdi. Amerika’da okumam için de arkadaşım ikna etti. Bard College’in deneysel sinemaya eğilimi çok yüksek. Okul bitti orada ve yaşıyorum. Hayallerimde Hollywood yok.

Amerika’da Nuri Bilge Ceylan çok popüler

Amerika’nın indie sineması değil de daha çok orada video art işlerinden etkilendim. Ufak küçük indie filmler keşke Türkiye’de de çekilse. Buranın sineması deyince sadece Türkiye olmuyor. Doğu Avrupa’nın duygusu da buna dahil oluyor. O yüzden Amerika’da çok popüler bu tarz filmler. Nuri Bilge Ceylan da sinema çevrelerinde oldukça beğeniliyor.

‘İzleyici filmin egzotikliğini sevdi’

Evrensel bir duyguyuyu anlatamayacağım diye biraz korkuyordum. Filmdeki ana karakter 24 yaşında ve senaryoda sadece Türklerin anlayabileceği geyikler var. Bu Amerikalı seyirciye ulaşmıyor. Ama filmin estetiğinden gelen egzotikliğe tav olabiliyorlar. Filmi hiç sevmeyen de çok seven de var. Sanırım kimi filmleri sevmek için biraz alışık olmak gerekiyor.

Ünlü isimler yer alınca senaryo ile onları farklı yöne çekebilirsiniz

Zayiat’ın şimdi ile ilgili bir bilinmezliği var. İstanbul tamamen geçiş döneminde. Onun büyük bir sıkıntısı var. O duygular üzerinden bir İstanbul portresi çizdik. Hayret ve çocukluk heyecanı filme de yansıyor. İş konusunda adım adım gidiyorum. Küçük filmler büyüdükçe daha ünlü isimler de kadroda olur. Filmlerde ünlüleri kullanmanın anlamı daha büyük oluyor. Toplum tarafından anlam yüklenmiş bir surat… Siz filmde toplumun yüklediği o anlamları değiştirip farklı yönlere çekebiliyorsunuz. Bu da çok önemli.

Film, Mete karakterinin etrafında dönüyor. Mete, yirmili yaşlarında, mutsuz bir karakter. Bir gün babası kayboluyor ve bunun sonrasında aile bir süreliğine bir araya geliyor. Hikaye biraz çığrından çıkıyor; Mete’ye musallat olan ‘cin’lere tanıklık ediyoruz.

KAYNAK: Vatan

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>