Rehberiniz-Abd bu iki türk gencinin başarısını konuşuyor…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Abd bu iki türk gencinin başarısını konuşuyor…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Abd bu iki türk gencinin başarısını konuşuyor…

Nafiz ALBAYRAK / BOSTON (DHA)

ABD’nin önde gelen üniversitelerinden Northeastern Üniversitesi”nde yaptıkları bilimsel ve akademik çalışmalarla kendilerinden sözettiren iki Türk doktora öğrencisi ABD”deki gururumuz oldu.

Northeastern Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü”nde doktora eğitimi gören Selin Önel Evren ve Kimya Mühendisliği doktorasını yapmakta olan Bilge Yılmaz, değişik alanlarda yaptıkları çalışmalarla ayrı ayrı ödüle layık görüldü.

ODTÜ mezunu Türk öğrencilerden Selis Önel Evren, Northeastern Üniversitesi”ndeki akademik organizasyon ve sosyal çalışmaları ile “hizmet”, dalında birinci, Bilge Yılmaz da ”araştırma” dalında ikinci en başarılı öğrenci seçildiler.

SELİS HİZMET DALINDA EN BAŞARILI ÖĞRENCİ

Üniversitenin Master ve Doktora Öğrencileri Derneği Başkanı olan ve 4 bin öğrenciyi temsil eden Selis Önel Evren, hem üniversite içi, üniversite dışı ve üniversiteler arasındaki akademik çalışmalara ve öğrenci sorunlarının çözümüne katkılarından dolayı “hizmet” dalında en başarılı öğrenci seçilen Evren, “Üniversite seçim kurulunun bu ödüle beni layık görmesi çok onur verici” dedi.

Makina Mühendisliği Bölümü”nde, doktorasını “malzeme” alanında yapmakta olan Evren, ödülünü Öğrenci Merkezi ve Etkinlikleri Direktörü ve Gail Olyha”dan aldı.

Selis Önel Evren

BİLGE”NİN ÇALIŞMALARINI NASA”DA KULLANDI

Bilimsel çalışmaları NASA tarafından da kullanılan genç bilimadamı Bilge Yilmaz da, ‘titanyum silikat’ kristallerinin yerçekimisiz ortamda büyümesi üzerine yaptığı çalışmalarla “araştırma” dalında en başarılı ikinci öğrenci seçilmenin gururunu yaşadı.

Deney projeleri, uluslararası uzay istasyonlarında ve uzay mekiklerinde gerçekleştirilen Türk bilimadamı Yılmaz, ””Amacımız titanyum silikat kristalleri optik ve elektronik endüstride kullanılabilir hale getirmek, bunların quantum bilgisayarlarda kulanılmasını saglamaya çalışmak”” diye konuştu.

Bilge Yılmaz

Araştırma çalışmalarının NASA””nın sponsorluğunda ve gösterdiği hedefler doğrultusunda sürdüğünü belirten Yılmaz, “Titanyum silikatların yerçekimsiz ortamda daha mükemmel işlev göreceğine ve daha büyük kristaller halinde gelişeceğine ilişkin teorilerimiz var ve uzaydan gelen veriler bu teorilerimizin doğru olduğunu gösteriyor” dedi. Türk Bayrağı”nı ilk kez uzaya götüren kişi olan Colombia uzay mekiği astronotlarından Albert Sacco”nun öğrencisi olan Yılmaz, “NASA çalışmalarıma çok yoğun ilgi gösteriyor. Quantum kullanan işlemci ve bilgisayarların ileride gerçekleşebilecek uzay yolculuklarında kullanılabilir olması bunda en büyük etken. Mikroçipler nasılbir devrim yharattıysa, quantumda bir devrim yaratacak” diye konuştu.

Türk Bayrağı”nı uzayan götüren astronot Albert Sacco ile çalışmaının kendisi için bir gurur kaynağı olduğunu vurgulayan Bilge Yılmaz, “Danışman hocam Sacco, daha önce de Türk öğrencilerle çalışmış, sanırım bizden de memnun..Türkiye”yi ve Türkleri çok seviyor. Onunla çalışmak gurur verici” dedi.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir