Rehberiniz-Abd bu iki türk gencinin baÅŸarısını konuÅŸuyor…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Abd bu iki türk gencinin baÅŸarısını konuÅŸuyor…” adlı yazımızın kiÅŸisel geliÅŸiminize katkı saÄŸlamasını umuyoruz
Abd bu iki türk gencinin baÅŸarısını konuÅŸuyor…

Nafiz ALBAYRAK / BOSTON (DHA)

ABD’nin önde gelen üniversitelerinden Northeastern Ãœniversitesi”nde yaptıkları bilimsel ve akademik çalışmalarla kendilerinden sözettiren iki Türk doktora öğrencisi ABD”deki gururumuz oldu.

Northeastern Ãœniversitesi Makina MühendisliÄŸi Bölümü”nde doktora eÄŸitimi gören Selin Önel Evren ve Kimya MühendisliÄŸi doktorasını yapmakta olan Bilge Yılmaz, deÄŸiÅŸik alanlarda yaptıkları çalışmalarla ayrı ayrı ödüle layık görüldü.

ODTÃœ mezunu Türk öğrencilerden Selis Önel Evren, Northeastern Ãœniversitesi”ndeki akademik organizasyon ve sosyal çalışmaları ile “hizmet”, dalında birinci, Bilge Yılmaz da ”araÅŸtırma” dalında ikinci en baÅŸarılı öğrenci seçildiler.

SELİS HİZMET DALINDA EN BAŞARILI ÖĞRENCİ

Ãœniversitenin Master ve Doktora Öğrencileri DerneÄŸi BaÅŸkanı olan ve 4 bin öğrenciyi temsil eden Selis Önel Evren, hem üniversite içi, üniversite dışı ve üniversiteler arasındaki akademik çalışmalara ve öğrenci sorunlarının çözümüne katkılarından dolayı “hizmet” dalında en baÅŸarılı öğrenci seçilen Evren, “Ãœniversite seçim kurulunun bu ödüle beni layık görmesi çok onur verici” dedi.

Makina MühendisliÄŸi Bölümü”nde, doktorasını “malzeme” alanında yapmakta olan Evren, ödülünü Öğrenci Merkezi ve Etkinlikleri Direktörü ve Gail Olyha”dan aldı.

Selis Önel Evren

BÄ°LGE”NÄ°N ÇALIÅžMALARINI NASA”DA KULLANDI

Bilimsel çalışmaları NASA tarafından da kullanılan genç bilimadamı Bilge Yilmaz da, ‘titanyum silikat’ kristallerinin yerçekimisiz ortamda büyümesi üzerine yaptığı çalışmalarla “araÅŸtırma” dalında en baÅŸarılı ikinci öğrenci seçilmenin gururunu yaÅŸadı.

Deney projeleri, uluslararası uzay istasyonlarında ve uzay mekiklerinde gerçekleÅŸtirilen Türk bilimadamı Yılmaz, ””Amacımız titanyum silikat kristalleri optik ve elektronik endüstride kullanılabilir hale getirmek, bunların quantum bilgisayarlarda kulanılmasını saglamaya çalışmak”” diye konuÅŸtu.

Bilge Yılmaz

AraÅŸtırma çalışmalarının NASA””nın sponsorluÄŸunda ve gösterdiÄŸi hedefler doÄŸrultusunda sürdüğünü belirten Yılmaz, “Titanyum silikatların yerçekimsiz ortamda daha mükemmel iÅŸlev göreceÄŸine ve daha büyük kristaller halinde geliÅŸeceÄŸine iliÅŸkin teorilerimiz var ve uzaydan gelen veriler bu teorilerimizin doÄŸru olduÄŸunu gösteriyor” dedi. Türk Bayrağı”nı ilk kez uzaya götüren kiÅŸi olan Colombia uzay mekiÄŸi astronotlarından Albert Sacco”nun öğrencisi olan Yılmaz, “NASA çalışmalarıma çok yoÄŸun ilgi gösteriyor. Quantum kullanan iÅŸlemci ve bilgisayarların ileride gerçekleÅŸebilecek uzay yolculuklarında kullanılabilir olması bunda en büyük etken. Mikroçipler nasılbir devrim yharattıysa, quantumda bir devrim yaratacak” diye konuÅŸtu.

Türk Bayrağı”nı uzayan götüren astronot Albert Sacco ile çalışmaının kendisi için bir gurur kaynağı olduÄŸunu vurgulayan Bilge Yılmaz, “Danışman hocam Sacco, daha önce de Türk öğrencilerle çalışmış, sanırım bizden de memnun..Türkiye”yi ve Türkleri çok seviyor. Onunla çalışmak gurur verici” dedi.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir