Rehberiniz-80 milyon dolarlık adam…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “80 milyon dolarlık adam…” adlı yazımızın kiÅŸisel geliÅŸiminize katkı saÄŸlamasını umuyoruz
80 milyon dolarlık adam…

Milyar dolarlık genç golfçü

Spor camiasından hiç kimse alınmasın. Bana “En baÅŸarılı federasyon baÅŸkanı kim” diye sorsalar, hiç düşünmeden Ahmet AÄŸaoÄŸlu”nu gösteririm. Golf Federasyonu BaÅŸkanı”nı. Son derece ciddiyim. Anadolu”nun kara kışa teslim olduÄŸu, kar kalınlığının birkaç metreyi geçtiÄŸi günlerde bile o -bir avuç tuzu kuruyu saymazsak- Türk halkına tamamen yabancı bu sporu tabandan baÅŸlayarak sevdirmek amacıyla hazırladığı programın aksamaması için çırpınıp durdu, duruyor. Dikkatinizi çekeriz, kapalı salonlarda deÄŸil, lapa lapa kar yaÄŸarken açık havada. Kütahya”dan Åžanlıurfa”ya, Ardahan”dan, Konya”ya, Erzurum”dan AÄŸrı”ya kadar. O, başında bulunduÄŸu federasyonun 10”uncu yıldönümünde (bu yıl kutlanıyor) kimsenin bırakın aÄŸzından kaçırmayı, aklının ucundan bile geçiremeyeceÄŸi bir hedef koydu: “Türkiye”ye dünya ÅŸampiyonluÄŸu armaÄŸan etmek istiyoruz.” Sonra kendinden emin ekledi: “Hedefimize ulaşırsak hiç kimse ÅŸaşırmasın.”

Ve o, tümü Antalya ve Ä°stanbul”un turistik tesislerinde bulunan topu topu 11 golf sahasına (galiba bu yaz 18”e yükselecek), dört yılda 100 adet daha ekleyeceÄŸi iddiasını ortaya attı. Bir de rakam verdi ki, inanılır gibi deÄŸil: “Türkiye”de lisanslı golfçü sayısı bir yılda 600”den 2 bin 600”e çıktı. Bizi izleyin, kısa sürede nasıl çığ gibi arttığını göreceksiniz.” Bitmedi; Türkiye”de golfün yıldızlarının DoÄŸu”dan parlayacağını öne sürdü (çünkü golf yaygın kanının aksine, cebi deÄŸil gönlü zengin olanların sporu) Anadolu”nun Ankara”nın doÄŸusuna düşen kesiminde 9 ili pilot bölge ilan etti, AÄŸrı Dağı eteklerinde golf turnuvası düzenlemenin düşünü kurduÄŸunu açıkladı. Uzun sözün kısası BaÅŸkan Ahmet AÄŸaoÄŸlu, üstadımız Çetin Altan”ın tenis oynayan köylüler düşünün çok daha zor bir versiyonunu gerçekleÅŸtirmeye iyice kararlı. Helal olsun.

BAÅžKANI Ä°STÄ°FA ETTÄ°REN BASKI

Golf deyip geçmeyin. Daha bir hafta önce Güney Kore BaÅŸbakanı Lee Hae-chan ile EÄŸitim Bakanı Yardımcısı Lee Gi-woo”nun hayatlarının akışını deÄŸiÅŸtirdi. BaÅŸbakan ile kabine arkadaşı, demiryolu işçilerinin ülke çapında grev baÅŸlattıkları gün, bu eylemle ilgileneceklerine golf oynamayı tercih edince, bir anda hedef tahtası haline geliverdiler. Sonuç? Baskılara ve kamuoyu tepkisine dayanamayıp istifa etmek zorunda kaldılar. Konuya, yani portremize geçmeden önce bir de en sevdiÄŸimiz fıkralardan birini aktaralım. Acemi bir golfçü antrenör gözetiminde çalışırken, vurduÄŸu top havalandıkça havalandı, biraz da rüzgarın etkisiyle yön deÄŸiÅŸtirdi ve az ötedeki otoyolda ilerlemekte olan bir otomobilin camına isabet etti. Cam parçalandı, önünü göremeyen sürücü öndekine olanca hızıyla çarptı. Durmaya çalışırken arkadaki ona bindirdi, onun arkasındaki de ona. Bitmedi, seken top bu kez otoyolun öbür tarafında bir otomobilin ön camını delip sürücünün gözünde patladı. Orada da benzer facia sahneleri. Bilanço: 22 ölü, 20”si ağır 88 yaralı. Zincirleme kazaları öğrenen acemi golfçü “Tanrım ben ne yaptım” diye inledi. Antrenörü yanıt verdi: “Topa vururken bileÄŸini iki derece kadar fazla büktün. Bundan sonra daha dikkatli ol lütfen!” Korkmayın, sadece fıkra. Bugüne kadar golf sahalarında pek ciddi bir olay yaÅŸanmadı.

Sıra geldi, haftanın kahramanına. Federasyon BaÅŸkanı Ahmet AÄŸaoÄŸlu”nun dur durak bilmeyen çabasına ve olaÄŸanüstü heyecanına karınca kararınca katkıda bulunmak (ya da o ünlü reklamdaki sloganla söylersek “Bir nevi hizmetimiz olması”) için bu haftanın portresi olarak golfün yaÅŸayan efsanesini seçtik: Tiger Woods. Dünyanın en çok kazanan sporcusu. David Backham, Zinedine Zidane, Cristiano Messias Ronaldo, Ronaldinho (Ronaldo de Assis Moreira) gibi futbolun kutup yıldızlarını, Roger Federer gibi tenis ilahını geçtik, Formula-1”in altın yumurtlayan tavuÄŸu Michael Schumacher”in kazancı bile onun yanında devede kulak diyemesek de epey önemsiz kalıyor.

KIZILDERÄ°LÄ° KANI TAÅžIYOR

Tiger Woods “Adam olacak çocuk daha kundakta belli olur” özdeyiÅŸinin adeta canlı kanıtı. Ve de ırkların ya da kanların karışımının ne müthiÅŸ mucizeler yaratabileceÄŸinin en somut, en heyecan verici örneklerinden biri. Onun asıl adı Eldrick Woods . “Tiger”, Vietnam”da savaÅŸan babası -YeÅŸil Bereliler”den- Earl”ın silah ve cephe arkadaşının adıydı. Golfçümüz 20 yaşına basınca, mahkeme kararıyla onu resmi, yani kimliÄŸinde yazılı adı yaptı. 30 Aralık 1975”te Kaliforniya eyaletinde dünyaya geldi. Babası Earl, çok ünlü bir golfçüydü. Hatta ABD golf tarihinin en önemli oyuncularından biri olduÄŸu bile söyleniyor. Tiger”ın annesi ise Taylandlı Kultida. Kanlarında büyüleyici bir karışım dolaşıyor: Afrika, Amerika, Asya, Kafkas halklarının kokteyli. Hatta Kızılderililer”in bile katkısı var bu karışımda.

Tiger henüz 6 aylıkken, evlerinin garajında babasının topa vuruÅŸunu izlemeye baÅŸladı. Dikkatle, ilgiyle, severek, heyecanlanınca el çırparak. 2 yaşında üne kavuÅŸtu: Televizyonda “Mike Douglas Show”da Bob Hope ile ekranı paylaÅŸtı. 5 yaşında “That”s incredible” (Bu inanılmaz) ÅŸovuyla yıldız oldu. Çünkü “rayting” rekorları kırıyordu o program. TV kariyerini 8-9 yaşına kadar sürdürdü; aralarında “Today Show” ve “Good Morning America”nın da bulunduÄŸu çok izlenen programlarla, girmediÄŸi ev, fethetmediÄŸi kalp kalmadı. Sonra beyaz camdan çim sahalara geçti. Babasının yol göstermesiyle. 8, 9, 12 ve 13 yaÅŸlarında “Optimist International Junior World” turnuvalarında birinci oldu. Zaten derler ki, “Golfte zirveye tırmanmanın yolu, küçük yaÅŸlarda bu spora yönelmekten geçer.” 10, 12, bilemediniz 13- 14 yaÅŸlarında. Tiger bu iddia sahiplerinin de yüzlerini aÄŸartan bir emsal oldu. Ya da tezlerinin kanıtı.

ÇocukluÄŸundaki baÅŸarılarına “Junior” ve “Amatör” olarak yarıştığı 1990-1996 arasında yenilerini eklemeyi baÅŸardı. ÖrneÄŸin 14 yaşında “Insurance Youth Golf Classic (Big I) National” turnuvasını kazandı. Böylece o güne kadar bu kupayı havaya kaldıran en genç golfçü olarak tarihe geçti. 1991-1993 arasında kesintisiz olarak “U.S. Junior Amateur” ÅŸampiyonasında birinci oldu. 16 yaşında “Nisan Los Angeles Open” profesyoneller turnuvasına amatör olarak katıldı ve rakiplerine epey zor anlar yaÅŸattı. 17 yaşında Nisan Open”ın yanı sıra “Honda Classic”” ve “GTE Byron Nelson Classic” gibi önemli profesyonel turnuvalarda da amatör olarak boy gösterip dikkatleri çekmeyi baÅŸardı. 1994-1996 arasında “U.S. Amateur” ÅŸampiyonalarının birincisi oldu. Yine en genç yaÅŸta kazanan olarak. Ve 1996”da gerekli yaÅŸa ulaşınca profesyonelliÄŸe geçti. Kazandığı ve elbette iyi para ödülü de aldığı ilk turnuva “Las Vegas Invitational” oldu.

Dünyanın 1 numaralı golfçüsü ilan edildiÄŸi 1997”de 6 (“Masters” dahil), 1998”de 3, 1999”da 11 (Ayrıca yılın sporcusu seçildi), 2000”de 12 (Bir kez daha yılın sporcusu ilan edildi), 2001”de 8 (üçüncü kez yılın sporcusu), 2002”de 7 (yine yılın sporcusu), 2003”te 5 (tekrar yılın sporcusu) turnuva kazandı. Ayrıca üst üste 5”inci kez “Yılın en iyi golfçüsü” seçilmiÅŸ oldu. 2004”te performansında ciddi düşüş oldu (Antrenörü Butch Herman”dan ayrılmasının çok önemli bir payı vardı): Sadece 2 turnuvadan başı dik ayrıldı. O yıl hayatını Ä°sveçli manken Elin Nordegren”le birleÅŸtirmesinin bu gerilemede etkisi oldu mu; söylemiyor ya da bilinmiyor. Ancak olduysa bile çabuk toparlanmayı baÅŸardı; 2005”te 7 turnuvayı ÅŸampiyon bitirerek yeniden zirveye tırmandı.

Bir yıl önce “VuruÅŸunu eskisi gibi yapamıyor”, “Çabuk yaÅŸlandı” gibi eleÅŸtirilerini neredeyse golfle ve Tiger Woods”la ilgili tüm haber ve yazılarında bol bol kullanan Amerikan spor medyası ÅŸimdi onu yine göklere çıkarmak için Ä°ngilizce”deki tüm sıfatları zorluyor. Dile kolay; geçen yıl hem 2004”te Fiji Adaları”ndan Vijay Singh”e kaptırdığı “Yılın bir numarası” unvanını geri aldı hem kariyerinin 10”uncu “Masters” kupasını evine götürdü hem de 10.6 milyon doların üstünde (Tam rakamı verelim: 10 milyon 628 bin 24 dolar) para ödülünü cebine koydu. Tabii sponsorluk ve reklam kazançları hariç. Onlarla birlikte 2005”i 89.4 milyon dolarlık gelirle kapattı! (Zaten yıllık geliri hiçbir zaman 80 milyon doların altına inmiyor.) Dahası 7 yılda 6”ncı kez “En iyi vuruÅŸ yüzdesi” tutturan golfçü ilan edildi. Daha dahası, “Golfü kitlelere sevdiren genç” olarak, bu sporun ölümsüzleri listesinde en baÅŸa adını yazdırdı. Ve spor basını 9 sütuna manÅŸet attı: “Kaplan yeniden kükredi!” (Malum; “Tiger”, kaplan demek.)

TIGER VARSA PARA DA VAR

Golf kulüplerinden sponsorlara, golf tutkunlarından televizyon kanallarına kadar çok ama çok geniÅŸ bir kitlenin kalbi onun için çarpıyor. Hatta rakiplerinin bile. Çünkü Tiger varsa, golf var. O kadar ki, Tiger Woods”un katılmadığı ya da baÅŸarılı olamadığı turnuvalarının naklen yayınları “reyting” sıralamasında dibe vuruyor. Dahası insanlar ya televizyonlarını kapatıyor ya da “zapping” yapıyor. Ama Tiger varsa ve de baÅŸta götürüyorsa gelsin rekor izlenme oranları, gelsin reklamlar, gelsin paralar. Ä°zleyici açısından da gelsin keyifli turnuvalar, dinlendirici saatler Özetle “Golfün Mozart”ı” diye nitelenen ve bu sporun en önemli 10 turnuvasında da adını altın harflerle yazdıran Tiger Woods”un baÅŸarısı milyonlarca kiÅŸiyi mutlu ediyor, baÅŸarısızlığı ise bir o kadar mutsuzlar kitlesi yaratıyor. Tiger golf kariyerinde ne kadar kazandı? Tam olarak kestiren yok. Zaten o da gözü paraya doymuÅŸların rahatlığıyla “Benim için artık para ödülü o kadar da önemli deÄŸil. fak om.tr r eri deÄŸil. Çünkü ne kadar çok turnuvaya katılırsanız, o kadar çok para kazanabilirsiniz. Benim amacım herkesten çok kupa ve masters kazanmak”

diyor.

Ancak zenginin parasıyla çenelerini yoran züğürtler (Yani dünyanın en zenginleri ya da en çok kazananları listeleri düzenleyenler) bir noktada görüşbirliği içindeler: Tiger Woods golfü bıraktığında bir kenarda en az 1 milyar doları olacak! Zaten şimdiden dünyanın en zengin ve de en çok kazanan sporcusu ilan edilmesi de bunu göstermeye yeterli.

40 MÄ°LYON DOLARLIK EV ALDI

Bir gösterge daha var: Bu yıl başında 30”uncu yaÅŸgünü için kendine bir armaÄŸan aldı. Florida”nın en pahalı yerleÅŸim merkezlerinden Jupiter Island”da, deniz kıyısında bir malikane. Nakit 40 milyon dolar ödedi. Emlakçiler, “Bu bölgede bir ev için bugüne kadar böylesine yüksek bir fiyat ödenmemiÅŸti” dediler. Devamı var; Tiger Woods evi, daha doÄŸrusu malikaneyi temelden yıktırıp zevkine göre yeni bir bina inÅŸa ettirmeye karar verdi. Yani onca parayı sadece arsa için ödemiÅŸ oldu. Dedik ya; zenginin parası, züğürdün çenesi Tiger Woods”un amacı 40 yaşına kadar golf oynamak, böylece çocukluÄŸunda odasının duvarlarını posterlerinin süslediÄŸi Jack Nicklaus”un 18 kez “Büyük Åžilem” ÅŸampiyonluÄŸu rekorunu kırmak. Bir not düşelim: Nicklaus ilk “Büyük Åžilem” ini 22 yaşında, onuncusunu ise 32 yaşında kazanmıştı. Bu da Tiger”a o rekoru kırmak için kendi ifadesiyle yeterli zaman saÄŸlıyor. Ah, unutmadan; “Büyük Åžilem” ÅŸampiyonluÄŸu, bir sezonda “Masters”, “U. S. Open”, “Ä°ngiltere Open” ve “PGA Åžampiyonası” nı (Kuzey Amerika Profesyonel Golf Åžampiyonası) kazanmak demek. Tiger Woods bu yıl da yükseliÅŸini sürdürebilir mi, daha doÄŸrusu tahtını koruyabilir mi? Söz onda: “Ä°nsanlar kendimi geliÅŸtirmeye devam edip etmeyeceÄŸimi soruyor. Galiba ÅŸaka yapıyorlar. Sporda amaçlarınıza ulaÅŸtığınıza inanırsanız, bu, bırakma zamanınızın da geldiÄŸi anlamı taşır.

2006 için beni kamçılayan da bu gerçek zaten: Çünkü bugünkünden çok daha iyi olabileceÄŸimi biliyorum.” Gecenin bir hayli ileri saatinde bu portreyi tamamlamaya çalışırken, “Eurosport” kanalında Singapur”daki golf turnuvasının yayını baÅŸladı. Golfün önemli ve ödülü yüklü randevularından biri. Oyuncuların listesine baktım, Tiger Woods yok. Ä°zlemeye deÄŸmez. Çünkü Tiger yoksa golfün de tadı yok

Kaynak: http://www.sabah.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir