Rehberiniz-7 dev kurumun yeni istihdam yasaları!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “7 dev kurumun yeni istihdam yasaları!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
7 dev kurumun yeni istihdam yasaları!

Dünyanın önde gelen yedi grubu, Siemens, Renault, Axa, Coca-Cola, la Societe Generale, HSBC ve Price Waterhouse Coopers (PWC), teknik bölümler yerine başta felsefe olmak üzere diğer sosyal branşlardan da istihdam yapmak üzere ortak bir anlaşma yaptı.

TEKNİK BECERİ SONLARDA

Fransa”da danışmanlık şirketi PWC önclüğünde imzalanan ve Phenix adı verilen anlaşmaya göre, söz konusu 7 büyük grup, istihdam yaparken kendi uzmanlık alanları dışındaki bölümlerden de istihdam yapacak. Anlaşmayla, felsefe, sosyoloji, edebiyat, sanat tarihi gibi entelektüel açıdan değerli, ancak iş bulurken tercih edilmeyen mesleklerin mezunlarının ekonomiye kazandırılması hedefleniyor. Örneğin, Total, insan kaynakları uzmanını seçerken faaliyet alanı enerjinin dışına çıkarak, felsefe alanından tercihi yapıyor. İstihdam yaratılırken farklı disiplere şans tanınmasıyla, kurum içindeki farklılaşma ve yaratıcılığın geliştirilmesi hedefleniyor. Böylece, işe alım yapılırken sadece teknik bilgi ve becerilere bakılmıyor.

Siemens Fransa”nın Başkanı Philippe Carli ise, “İşe alımlarda Fransız toplumunun kozmopolit yapısını yansıtmaya özen gösteriyoruz” dedi. Carli, ayrıca işe alımlarda kadınlara ve engellilere daha fazla şans verdiklerini söylüyor. Carli şöyle diyor: “2007”de 800 kişi istihdam etmeyi planlıyoruz. Diplomadan çok kişinin açık fikirliliğine, ekip çalışmasına uyumuna bakıyoruz.”

Yazar: Ayşe Tarcan

Kaynak: http://www.aksam.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir