Rehberiniz-60’lar geri dönüyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “60’lar geri dönüyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
60’lar geri dönüyor

DEPO, küratörlüğünü Roll, Express ve Bir + Bir dergilerinin yayın ekibinden Derya Bengi’nin yaptığı ve Türkiye’nin 1960’lı yıllarda yaşadığı dönüşümü müzikteki hareketlilik üzerinden anlamaya ve yeniden tanımlamaya odaklanan bir sergi ve söyleşi serisi ile sezonu açıyor.

Zengin bir arşiv seçkisiyle yeni üretilmiş işleri bir araya getiren serginin, iki darbe arasında, 27 Mayıs 1960 – 12 Mart 1971 tarihlerini kapsayan sürecin siyasi, sosyal ve kültürel ortamını canlandırması amaçlanıyor.

Sergi, büyük toplumsal dönüşümlerin olduğu 1960’ların nabzını tutuyor.

1960 yılında dillerden düşmeyen “Olur mu Böyle Olur mu?” ile başlıyor, 1971’de sahneye konan “Saç (Hair)” müzikali ile bitiyor.

İlk’lerin peş peşe dizildiği bir zaman aralığından söz ediliyor:

İlk İngilizce besteler, ilk popüler Alevi ozan ezgileri, ilk türkü düzenlemeleri, ilk toplumsal içerikli şarkı, ilk twist, ilk aranjman, Türk sanat müziğinde yenilikler, Anadolu pop ve arabeskin ortaya çıkışı…

Kapsamlı bir araştırmaya yaslanan sergide, pek çok farklı ve ilginç malzeme yan yana yer alıyor.

Örneğin; 60’ların melodilerinden sergi mekânına yayılacak bir derleme; plak kapakları, dergi ve gazete kupürleri, kartpostallar, notalar, afişler; bir yazlık sinema dekorunda müzikli Yeşilçam sahneleri; hippilerin Sultanahmet macerası; 1968 hareketinin izdüşümleri; Erkin Koray’dan Ruhi Su’ya uzanan arşiv fotoğrafları; 1960-1970 arası her senenin önemli olaylarını ve dönemin ruhunu yansıtan kitap, film ve plak listelerini içeren bir zaman çizelgesi…

Tülay German, Yellow Submarine, Zeki Müren, Süleyman Demirel, Resimdeki Gözyaşları, Ajda Pekkan, Tutunamayanlar, Beatles, Tanju Okan, Her Yerde Kar Var, Aşık İhsani, Jim Morrison, Ertuğrul Kürkçü, Ah Güzel İstanbul, Hippi Perihan, Haramiler, Dağlar Dağlar, İsmet Sıral, Keşanlı Ali Destanı, Moğollar, Siluetler, Mühür Gözlüm, Orhan Gencebay, Fikret Kızılok, Damdaki Kemancı, Yüksel Özkasap, Sylvie Vartan, Abidik Gubidik Twist…

Sergi süresince DEPO’da Emin Alper, Mehmet Ö. Alkan, Tanıl Bora, Ömer Madra ve Taner Öngür’ün katılacağı bir konuşma dizisi düzenlenecek.

20 Eylül Perşembe günü saat 18.30’da gerçekleşecek ilk konuşmada Mehmet Ö. Alkan, “27 Mayıs’tan 12 Mart’a Darbeler parantezinde demokrasinin sesli tarihi” ve Ömer Madra da “60’larda genç olmak” üzerine konuşacak.

DEPO’daki sergi ve söyleşiler, “Sweet 60s” (Tatlı 60’lar) projesi kapsamında düzenleniyor ve Avrupa Kültür Programı 2007-2013 ve tranzit.at tarafından destekleniyor.

tranzit.at, Viyana’nın koordinatörlüğünü üstlendiği proje WHW, Zagreb ve Anadolu Kültür, İstanbul işbirliğiyle gerçekleştiriliyor.

Sweet 60s, Batı dışı coğrafyalarda, 60’ların büyük anlatısına dahil edilmemesi sebebiyle bilinmeyen, azımsanan ve saklı kalan bağlam ve sınırları güncel, sanatsal ve teorik bakış açıları aracılığıyla inceleyen uluslararası bir araştırma projesi.

15 Eylül – 24 Ekim 2012

Açılış: 14 Eylül Cuma, 18:30

DEPO

Tütün Deposu

Lüleci Hendek Caddesi, no. 12, Tophane, İstanbul

Ziyaret saatleri: 11:00 – 19:00 (Salı – Pazar)

Tel: 212 292 39 56

www.depoistanbul.net

Daha fazla bilgi için: balcaergener@depoistanbul.net

Kaynak: http://Cnn Türk

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir