Rehberiniz-5 yaşında okula başlama tartışması büyüyorlute

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “5 yaşında okula başlama tartışması büyüyorlute” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
5 yaşında okula başlama tartışması büyüyorlute

Çocuğunu beş yaşında okula göndermek istemeyen veliler rapor peşine düştü.

Doktorlar ve pedagoglar zor durumda kalmaktan şikayetçi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 4+4+4 eğitim sistemini getirmesiyle okula başlama yaşı 66 aya düşürüldü. Sistemden memnun olmayan bazı velilerin pedagoglara giderek, çocuklarının okula başlamasının fiziken ve ruhen uygun olmadığı raporu almak için baskı yaptığı ortaya çıktı.

RAPOR DEVLET HASTANELERİNDEN

Çocuklarını okula göndermek istemeyen veliler “okula gitmesi uygun değildir” raporunu sadece devlet hastanelerinin çocuk psikiyatristi ve nörolog uzman doktorlarından alabiliyor. Veliler, raporu alıp okul müdürlüğüne teslim ettiği takdirde çocuk ilkokula başlamayacak. Ancak bu okula gitmeyecek anlamına gelmiyor.

İlkokula yazılmayan çocukların anaokuluna kaydı yapılacak. Veli rapor almadığı halde çocuğunu okula göndermezse öncelikle il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri aile ile görüşmeler yapıyor. Aile göndermemek konusunda ısrarcı davranırsa yasal olarak veli ile resmi yazışmayı kaymakamlıklar yapıyor.

VELİYE GÜNLÜK 15 LİRA CEZA

Bütün bunlara rağmen veli çocuğunu okula göndermezse günlük 15 lira ceza ödemesi gerekiyor. Ayrıca 3 Eylül’den itibaren öğretmenlere küçük çocuklara verilecek eğitim ve psikolojileri hakkında eğitimler verilecek. Eğitimler online ve uzmanların seminerleri şeklinde olacak.

600 bin çocuğa sembolik rapor

Türk Tabipler Birliği Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan rapor karmaşası nedeniyle velilerin ve doktorların karşı karşıyageldiği bilgisini doğruladı. Velilerin rapor alabilmek için doktorlara sürekli baskı yaptığını belirten Aktan, “Biz 600 bin çocuğa sembolik olarak okula başlayamaz raporu verme kararıaldık.72 aydan önce çocukların okula başlamalarının, eğitimsel gelişimleri açısından hiçbiryararı olmayacak”diye konuştu.

Kaynak: http://Habertürk

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir