Rehberiniz-“40’ında 40 kadın” kitap oldu

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “”40’ında 40 kadın” kitap oldu” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
40’ında 40 kadın kitap oldu

Kırk yaş hayat yolculuğunda önemli bir eşik. Hele de kadınlar için. Çünkü kırkına girmiş kadınlar için bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmuyor. Gazeteci-yazar Tuluhan Tekelioğlu, 40 yaşına girerken 40 yaşında 40 kadınla görüştü. İlk olarak video sergi haline getirilen röportajlar şimdi de kitap oldu. 40’ında 40 Kadın, 40 yaş kadınlarını anlamak isteyenlerin başvuru kaynağı olmaya aday.

Farklı kesimlerden kadınlar

Gazeteci Tuluhan Tekelioğlu’nun, 40 yaşında 40 kadınla yaptığı röportajlar önce video enstalasyon sergisiyle sanatseverlerle buluşmuştu. Tekelioğlu’nun, “Ben değiştim, her şey değişti” sloganıyla hazırladığı proje kapsamında yaptığı röportajlar son olarak kitap oldu. Turkuvaz Kitap’tan çıkan 40’ında 40 Kadın kitabı, 40 yaşına gelmiş kadınların hayata bakışını anlatıyor. İstanbul’un farklı semtlerinde yaşayan, farklı kesimlere mensup 40 kadının 40 yaşından sonra hayatlarında meydana gelen değişiklikleri cesaretle anlattığı proje iki yıllık bir çalışmanın ürünü.

Hassas bir dönem

Kendini tanımaya ve anlamaya başladığı yaş olan 40’ın çok önemli olduğunu söyleyen Tekelioğlu, “Kadında ise bu eşiğin zaman olarak karşılığı; 40 yaş! Hassas bir dönem 40! Atlatılması gereken… Ve atlatıldığında da zorluğun bittiği, ruhun rahatladığı, alışma, kabullenme, değiştirme ve geride bırakma dönemi… Duyguların bir çağlayan gibi cesaretle aktığı, kadının büyüdüğü yaş. Bunu ben değil, 40 yaşını doldurmuş yüzlerce kadın söyledi…” diye belirtiyor.

Keskin bir dönemeç

Farklı kesimden kadınların hikayelerini bir araya getiren kitabın arka kapağında görüşleri yer alan isimlerden biri de yazar Elif Şafak. Şafak’ın kitap hakkındaki görüşleri şöyle: “Tuluhan Tekelioğlu’nun kitabında, kırk yaşındaki kadınların hikâyelerinden kesitler bulacaksınız. İlk bakışta bambaşka hayatlar yaşayan, farklı farklı kesimlerden gelen ama sanılanın aksine, ne çok ortak noktası olan kadınlar bunlar. Hayatı bir yolculuk gibi yaşayan, aramaktan vazgeçmeyen, her sabahı taze bir dem, yeni bir ilham bilen kadınlar bunlar. Cesur ve tanıdık, mütevazı ve iddialılar… Bize yalnız olmadığımızı gösteriyor, sözleri ve samimiyetleriyle yüreğimizi ısıtıyorlar… Zira Kırk yaş kadınlar için keskin bir dönemeç, önemli bir viraj. Fiziksel olarak değil, daha ziyade ruhsal olarak. Bu öyle bir dönüşüm ki, etkisi dışarıda değil, içeride, ta derinde hissediliyor…”

Hayata farklı bakmak

Kitapta yer alan kadınların hepsi ayrı bir dünyanın insanı. Sanayici Zehra Korumaz, manikürcü Mayram Kabe, anaokul öğretmeni Ceni Kanditan, haberci Banu Güven, hasta bakıcı Semiye Erel, oyuncu Bennu Yıldırımlar, temizlik görevlisi Nurten Kalkan, ahçı Semen Öner, tv programcısı Saba Tümer, hemşire Ayşe Soydan, memur Fatma Tuncer, bağımsız milletvekili adayı olan eski hayat kadını Ayşe Tükürükçü, eski manken Ebru Ürün anlattıklarıyla hayata farklı yerlerden bakabilmenize yardımcı oluyor. Kitapta hikayesi yer alan kadınlardan bazılarının 40 yaşa bakışları şöyle:

Sevilay Yükselir: 20’li yaşlarda hiç olmadığım kadar daha enerjik hissediyorum kendimi, tahtaya vurayım! Daha hareketli hissediyorum ve bunun sebebini bilmiyorum. Acaba daha az zaman kaldı, daha hızlı yaşamam gerektiği için mi böyle davranıyorum?

Bennu Yıldırımlar: Gizlenmek, kaçmak, hem yakın olmak hem uzak olmak duygusunu veriyor. Tüm insanlardan gizlenmek açısından değil ama bir kaçış yerinin olması güzel. Çok korkulu bir insan olmadım demeliyim size. Korkularım hep daha dışta kaldı. Belki kıyada köşede kalmış ıncık cıncık şeylerle çok uğraşıyorum, biraz ayrıntıcıyım.

Beyhan Bağış: Eskiden alışveriş yaparken mağazada, “şu genç bayana yardımcı olun derlerdi, artık kimse bana şu genç bayana yardımcı olun” demiyor. Şimdi ne istediğimi daha net anlamaya başladım. 20’lerde erken, 30’larda ne istediğinizi bilmiyorsunuz. Ama 40’larda biraz daha seçici oluyorsunuz.

Saba Tümer: 35’te bayağı bir bunalıma girdim. 35’ten sonra özgürlüğün tadını çıkartmaya başlıyorsun ve kendine dönüyorsun, kendini düşünmeye başlıyorsun. Herkesin düşündüğünün aksine ben 40’ta özgür ve bekar bir kadın olmaktan çok mutluyum. 40’tan sonra evlenmeyi deneyebilirim. Ama bilmiyorum, tabii şu anda.

Banu Güven: 40 yaşımda Sibel Köse’yle çalışmaya başladım ve çok güzel bir ailem oldu. İnsan yaşı ilerledikçe yeni dostlar edinmekte zorlanabilir. Benim için 40 yaşla beraber yeni bir aile, çok sevdiğim insanlar ve müzik oldu hayatımda. Yirmili yaşların sonunda kendimi bebek arabası iterken hayal ettiğim oldu. Sonra hiçbir zaman hayatımda bir idefiks gibi olmadı.

Sema Maraşlı: 35’ten sonra ruhen hazırdım galiba… “Yeter artık” dedim. Hayat geçiyor ve o zamana kadar yaşadıklarınız aslında yaşamak istemediğiniz şeyler. 35’imden sonra boşandım. Üç çocuğumla beraber yaşıyorum. 40 yaşımla beraber bazı şeyleri özlüyorum. Bir arkadaşa gideyim, sohbet edeyim, çocuklar oynasınlar, bunları özlüyorum.

Yazar: Özge Mutlu

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir