Rehberiniz-4 bin yıl önce databank!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “4 bin yıl önce databank!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
4 bin yıl önce databank!

4 BİN YIL ÖNCE DATABANK!

HÜRRİYET

Günümüzde unutulmaması gereken bilgilerin yazıldığı databankın ilkel ilk versiyonu olarak nitelendirilebilecek bir tablet, günümüzden 4 bin yıl öncesine ait belgelerin çıkarıldığı Kültepe-Kaniş höyüğünden çıktı.

Kayseri-Malatya karayolunun 22. kilometresinde bulunan Kültepe- Kaniş Höyüğündeki kazılara başkanlık eden Prof. Dr. Tahsin Özgüç, MÖ (Milattan Önce) 2 binli yıllarda burada yaşamlarını sürdüren halk ile Asur Ticaret Kolonilerine ait belgeler ve eşyaların gün ışığına çıkarıldığı höyükte bu yıl 400ü aşkın eser bulduklarını bildirdi.

Eserler arasında iki kral arasında yapılan anlaşma metninden, ticari mektuplara, altın ve gümüş iğnelerden, dev testilere kadar birçok çivi yazılı tablet ile eşya bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Özgüç, şunları söyledi:

Bunların içinde not defteri olarak da tanımlayabileceğimiz bir tablet, bu özellikte ele geçirdiğimiz en büyük tablet oldu. Yaklaşık 20 santimetre uzunluğunda, 8 santimetre eninde olan bu tablet bir tüccara ait.

Gelişen teknoloji ile ceplere giren mini bilgisayar özelliğindeki databankın ilk versiyonu olan bu tablette, tüccarın kimden ne kadar alacağının bulunduğu, hangi tüccarla ne zaman görüşeceği, Asurdaki tüccarlardan ne zaman mektup geldiği, eşinin gönderdiği mektuba karşılık yazacağı gibi notlar var. 140 satırdan oluşan bu tablette tüccar hangi şehre ne kadar kalay göndereceği, ne kadar gümüş alacağını belirtiyor, ayrıca kralın ne zaman uyarıda bulunduğunu da not ediyor.

ÇOK ZENGİN OLMAK, KAÇAKÇI TÜCCARI KURTARAMAMIŞ

Prof. Dr. Tahsin Özgüç, kişilerle ilgili yöneticilerin af çıkardığı tabletlerin bulunduğu kazı alanında, çivi yazılı bir tabletin, zenginliğin kaçakçılık için kurtuluş yolu olmadığını gösterdiğini kaydetti.

İsmi verilmediği ve çok sayıda ticaret yaptığı için çok ünlü bir zengin olduğu anlaşılan bir tüccarın, kraliçe tarafından kaçakçılık yaptığının belirlendiğini anlatan Prof. Dr. Özgüç, kraliçe, birçok kaçakçıya af çıkarırken, bu tüccarı, zenginliğine, gözünün yaşına bakmadan hapse atmış dedi.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>