Rehberiniz-2 çalışandan biri iş arkadaşı hakkında fantazi yapıyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “2 çalışandan biri iş arkadaşı hakkında fantazi yapıyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
2 çalışandan biri iş arkadaşı hakkında fantazi yapıyor

Monster’ın yaptığı bir araştırmaya göre 2 çalışandan 1’i büro arkadaşları hakkında fantezi yapıyor. Çalışanların yüzde 34’ü ‘ara sıra’, yüzde 16’sı da ‘sık sık’ fantezi yaptıklarını itiraf ediyor. Bu haberi okurken ‘Yapma ya! Sahi mi?’ diyeceksiniz, sizin hakkınızda benzer düşünceler taşıması olasılığı bulunan çalışma arkadaşlarınızın adını şöyle bir aklınızdan geçireceksiniz ama… dürüstlükle cevap verin: Siz, kendiniz de, işyerindeki çalışma arkadaşlarınızın biri ikisi hakkında, ufak tefek ‘münasebetsiz’ hayal hiç kurmadınız mı?

Hayır diyorsanız ‘ikinci yüzde 50’ye giriyorsunuz demektir. Çünkü Monster’ın yaptığı bir araştırmaya göre 2 çalışandan 1’i büro arkadaşları hakkında hayaller (fantezi) kurduğunu itiraf ediyor: Çalışanların yüzde 34’ü bu soruya ‘ara sıra’, yüzde 16’sı da ‘sık sık’ cevabı veriyorlar.

Monster’ın Güney Avrupa Direktörü Bruno Brémond “İnsanlar zamanlarının önemli bir bölümünü işyerinde geçiriyorlar. Böyle duygular normal” diyor. Amerika’dan ithal edilen “sen” diye hitap etme modası da bir yakınlaşma yaratıyor. “Pek çok insan, işyerinde çalışma arkadaşlarıyla, evinde ailesiyle ve yakınlarıyla olduğundan daha çok vakit geçiriyor. Ortak alaka konuları, şirket seminerleri, kokteylleri, içkili yemekleri… rahat bir ilişki ortamı oluşuyor. Bu durumda bazı ‘hayaller’ kurulması doğal.”

Peki ‘çalışma arkadaşlarıma asla kötü (?) gözle bakmam’ diyen diğer yüzde 50’nin cevabı nedir? Yüzde 4 “Böyle hayaller için vaktim yok” diyor. Yüzde 46 ise klasik ‘altın kural’dan bahsediyor: İş ile aşkı birbirinden kesin çizgilerle ayırmak! (Türk zamparalar buna ‘ne istersen yap, ama iş yerinden 1 km uzakta yap’ da derler.)

Bu ikinci yüzde 50’nin ne kadar dürüst olduğu tartışılır. Çünkü, daha önce Hürriyet İK’da söz etmiştik, “İşyerinde Eros” adlı kitabın yazarı, psikolog Loick Roche, “her kadın ve her erkek, işyerindeki eskiliği ve çevresinin genişliğine orantılı olarak artan sayıda gizli ilişki kurar” diyor.

Uzmanlar diyorlar ki, gizli duygulardan (ya da beğenme) çılgın aşklara, bir akşamlık masum flörtten bir gecelik kaçamağa, ‘fanteziler’ iş yerinde kurulan bu tür ilişkileri ‘erotize’ ediyor. Genellikle bu tür bir ilişki fark edildiği zaman, Akdeniz ülkelerinde, ya dedikodusu yapılır ya da alaya alınır. Her iki durumda da, bir kıskançlık payı vardır. Kadınlar açısından da erkekler açısından da. Monster “Stres sebebi veya tahrik edici, iş yerindeki ilişki bıçaküstü bir ilişkidir” diyor.

Çalışma şevki artıyor

Genellikle şirketler – işin rezilliği çıkmadıkça – göz yumuyor, görmezden geliyorlar. Şirket için flörtlerin işe gelme ve çalışma şevkini arttırdığını düşünüyorlar. Zaten 10 flörtten 2’si 3’ü kalıcı bir ilişkiye, evliliğe dönüşüyor.

Ama yönetim, bu tür davranışların işe zarar verdiğini düşünüyorsa (veya patronların dini ve ahlaki inançlarına ters düşüyorsa), özellikle de ilişki ast-üst arasında ise, ikaz etmekten hatta adam çıkarmaktan kaçınmıyorlar.

Bu sebeplerle (yani yönetimin ve iş arkadaşlarının tepkilerinden korkarak) pek çok çalışan, ilişki resmileşmedikçe, gizlemeyi tercih ediyor. Yemek, ayrı ayrı gidilen, iş yerine çok yakın olmayan lokantalarda yeniyor, akşam iş arkadaşlarının gitmediği yerlere gidiliyor. Ama, genelde, böyle bir ilişkiyi uzun süre gizlemek mümkün olmuyor. Bazen taraflardan biri bilerek veya bilmeyerek açık veriyor. Genellikle diğerleri vaziyeti anlıyor.

Ama, Bruno Brémond uyarıyor: “Genellikle iş yeri kaçamakları, kariyere zarar veriyor. Kimi ABD şirketleri, bu yasağı sözleşmeye bile koyuyor. Her durumda, iş yerinde özellikle evlilik dışı ilişkilerden kaçınmak, kaçınmak mümkün değilse (!) de yakalanmamak gerek. Çünkü, özellikle ast-üst ilişkilerinde, geçmiş ve gelecek her zam, her yükselme, bu ilişkiye bağlanacak, özellikle kadınlar için dedikodular yayılacaktır (Avrupalılar ‘kanepe yükselmesi’ lafını boşuna icat etmemişler.) Özel ilişki bittiğinde, hele hele kötü bittiğinde, bu profesyonel ilişkiye de, iki tarafın kariyerine de zarar verecektir. Tabii iş yerinde ‘uygunsuz’ yakalanmak daha da felaket: Alay konusu olmak bir yana, işten çıkarmak için kanuni gerekçe bile oluşturabilir.

Kaynak: http://www.yenibiris.com,aut

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>