2 Bin Sözleşmeli Danışman Alınacak

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli’nin soru önergesine yazılı yanıt verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu yıl içinde 2 bin sözleşmeli iş ve meslek danışmanının daha istihdam edilmesinin planlandığını bildirdi.

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli’nin soru önergesine verdiği yazılı yanıtta Çelik, iş ve meslek danışmanlığı üzerinde hassasiyetle durduklarını kaydetti.

İŞKUR’a kayıtlı her işsizin, bir iş ve meslek danışmanı olacağını, işsizlere birebir hizmet verileceğini ifade eden Çelik, mesleği olan ya da olmayan tüm iş arayanlara ”mesleğe yönlendirme” ve ”iş bulma” hizmeti sunulacağını belirtti. Çelik, bu amaçla Nisan 2012 itibariyle kuruma 2 bin sözleşmeli iş ve meslek danışmanı ataması yapıldığını, bu yıl içinde 2 bin kişinin daha istihdam edilmesinin planlandığını açıkladı.

Türkiye’de istihdam ile ilgili en önemli sorunları arasında, istihdam ile mesleki eğitim ilişkisinin yeterince güçlü olmamasının bulunduğunu belirten Çelik, ‘‘Bir tarafta belirli bir mesleği olan veya mezun işsizler, diğer tarafta istediği vasıfta ve meslekte eleman bulamayan işverenler” dedi.

Çelik, İŞKUR’un, eğitim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi, işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikteki işsizlerin istihdam edilebilirliğinin artırılmasına yönelik aktif işgücü programları kapsamında İşgücü Yetiştirme Kursları, Toplum Yararına Çalışma Programları, Girişimcilik ve İş Başı Eğitim (Staj) Programları uyguladığını vurguladı.

Çelik, işgücü yetiştirme faaliyetleri kapsamında geçen yıl açılan 10 bin 606 kurstan 156 bin 275 kişinin; girişimcilik programları kapsamında düzenlenen 906 eğitimden 24 bin 145 kişinin; işbaşı eğitim programları kapsamındaki 2 bin 658 programdan 5 bin 511 kişinin; toplum yararına çalışma programları kapsamındaki 2 bin 424 programdan 64 bin 85 kişinin yararlandığını belirtti.

”İşsizliğin azaltılması yolunda önemli adımlar”

Hükümet’in, ekonomi politikalarının yürütülmesinde istihdam odaklı hareket anlayışını özümsediğini ifade eden Çelik, bireylerin ve ailelerin, düzenli gelir elde etmesinin esas yolunun, bir işe sahip olmasından hareketle, istihdamın artırılarak işsizliğin azaltılması yolunda önemli adımlar atıldığına dikkati çekti.

Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan işsizliği azaltmak, işgücüne katılımı ve istihdamı artırmak için ilki 2008’de olmak üzere 4 ayrı istihdam paketi açıklandığını anımsatan Çelik, bu paketlerle çeşitli prim indirimleri ve teşvikler getirildiğini, istihdam üzerinde yüklerin azaltıldığını, işsizlik ödeneği miktarında artış sağlandığını, kısa çalışma ödeneğinin işler hale getirildiğini, kadın ve gençlerin istihdamına yönelik özel düzenlemeler yapıldığını vurguladı.

Incoming search terms:

 • iş ve meslek danışmanlığı sertifikası 2013 (157)
 • imd alımları (86)
 • sasüem (37)
 • işkur kpss sınav girişi yapamazsınız (29)
 • 2013 işkur meslek danışmanlığı (19)
 • iş ve meslek danışmanlığı kaç puanla atandı (16)
 • işkur iş ve meslek danışmanlığı sınavı ne zaman (15)
 • 2013 imd sınavı kaç kişi kazandı forum (14)
 • iş ve meslek danışmanlığı 2013 başvuru tarihi (12)
 • 2013 imd sınavı (12)
Etiketlenmiş , .Yer işareti koy permalink.

121 Responses to 2 Bin Sözleşmeli Danışman Alınacak

 1. ilhampeynirci diyorki:

  arkadaşlar işkur artık seminer yapmayacağını söylüyor, yani artık sınava girip de sertifika alanlar da başvurabilecek mi bu alımlara. yani onlar da dahil mi? çünkü bildiğim kadarıyla seminerden arta kalan pek kimse yok gibi, hemen hepsi atandı. bilen birileri cevap verebilir mi?

  • zeroist diyorki:

   işkurun bir daha imd kursu açacağına dair bir söylem yok.ama açmayacağına dair de kesin bir söylem yok.ama anaper ve saüsem sınavlarına kursiyer olan olmayan tüm 4 yıllık fakülte mezunları girip sertifika alabiliyor.

   • ilhampeynirci diyorki:

    cevap için teşekkürler. peki seminer açmazlarsa bu sertikayı alıp da başvuruda bulunabiliyor muyuz? ben adana işkuru aradım, bir beyefendiyle görüşmüştüm bana ısrarla bu önümüzdeki sınava, eylüldekine mutlaka girmemi söyledi. 2013 yılı için çok alım olacağını söyledi. seminer açılmayacağını kulaktan dolma bilgilerle duydum emin olamadım

 2. novoprospekt diyorki:

  arkadaşlar bu sınava hangi kaynaktan çalışcaz..

  eylüldeki sınavı kazanırsak iş ve meslek danışmanı olarak atanmaya hakz kazanbilecekmiyiz?

  sınav sadece yazılı sınav mı?

  lütfen aydınlatırmısınız…

  • zeroist diyorki:

   http://isvemeslekdanismani.net sitesinin üst menüsünde SINAVA HAZIRLANALIM linki var.

  • önemli değil diyorki:

   ben kursiyer olduğum ve 2 sınavda sertifikayı almaya hak kazandığm halde puanum iyi olduğu halde bekliyorum size noluyo kursiyer değilsiniz araya kaynamayın

   • Anonim diyorki:

    bizlerde kurs görmeden kendi çabamızla sınava hazırlanıp sertifika almış kişileriz. ve 817 alımda sadece kursiyerlere başvuru açtıkları için yüksek kpss p 3 puanı aldığımız halde başvuru yapamadık ve son alımda puan 80 e kadar düştü .Eğer o alımda atanamadıysan daha da atanamazsın yorma kendini

 3. novoprospekt diyorki:

  ek olarak bu eylüldeki sınava nerden başvuruyoruz…

 4. dream diyorki:

  iş ve meslek danışmanı sertifika sınavı şu an varmı ve önceden sadece sertifika alanları atadılar mı benim bi arkadaşım seminere katılmadı ama sakaryada sertifikayı aldı ve atandı

 5. ahandan diyorki:

  sınavı basit bir sınav değil söyleyeyim girecek olanlara,800 sayfalık bir kitabı.sakarya yı bilemem de anadolu üniversitesinin yaptıgı baya zordu

 6. novoprospekt diyorki:

  zeroist saol verdiğin bilgiler için.

  anaper in sayfasında a1 a2 a3 sınavları için toplamda 315 TL para istiyor.

  çok değilmi ya.

  nasıl vereyim o kadar parayı ne kadar insafsızlar yaa.

  bu eylülden sonra sınav olur mu bi daha sınav arkadaşlar..daha alım olur mu..

  parasızlık yüzünden sınava giremicem of yaa :(

 7. novoprospekt diyorki:

  ya arkadaşlar bu işkur un dağıttığı bi kitap var 800 sayfa civarı.

  o kitaba çalışsam yeterlimi zeroist?

  yani sınav müfredatı o kitap mı?

  yazılı sınavlar beni korkutmadı açıkcası ama uygulamalar beni canımı sıkıyor..

  bide parasızlık..nasıl vereyim o 315 TL yi yaa off :((

 8. matias37 diyorki:

  ben anlamadım arkadaşlar yardımcı olun lütfen şuı an başvuru yapabiliyor muyuz bu belge için başvurursak ne zaman elimize geçer bu 2000 kişilik atamaya yetişmez değil mi?

 9. deatmi diyorki:

  arkadaslar ben nisanda sınava girdim ama cok zordu 3 dersten kaldım.ama eylüldeki sınava tekrar girme hakkımız varmıs.fakat eylüldeki sınavdada herhangi birinden kalırsak alamıyoruz sertifikayı cünkü bidaha sınav yapmayacaklar.ve 400 tl de boşa gitmiş oluyo.ii düşünün derim.

 10. ilhampeynirci diyorki:

  nereden duydun arkadaşım bir daha sınav yapmayacaklarını, kaynak göstersene. ben bizzat aradım işkuru. artık seminer olmayacak ama kurs olacak dediler.

  • cengiz diyorki:

   arkadaşlar bu alımlar önce kpss puanıyla seçilip seçilenlere kurs mu verilecek yoksa sertifikayı öyle yada böyle almış kişileri direk kpss puanıylamı atıyacak bilgisi olan lütfen açıklık getirsin…

 11. ilhampeynirci diyorki:

  pardon ya yanlış yazmışım kurs falan seminer olamayacak sınav olacak bir tek

 12. dilek özgüngör diyorki:

  sınav tarihlerini nereden öğrenebiliriz

 13. deatmi diyorki:

  ilham peynirci arkadasım.ya okumayı bilmiyosun ya da okudugunu anlamıyosun ya da bu işe kendini çok kaptırmıssın.benim yazdıgım yazıda diyor ki eylülden sonra bidaha sınav olmayacak.evet olmayacak son sınav eylülde.gir sakarya üniversityesinin sitesine ordan görürsün son sınavın ne zman olacağını.alırsın kaynagını.

  • ilhampeynirci diyorki:

   arkadaşım kırıcı olmak yerine insan gibi konuşsan ne kaybedersin. sitelerinde bir daha sınav olmayacğına dair bir bilgi yok, eylülden sonra sınav olmayacağını nereden duydun, kaynak göster demişim. ne anladın ki sen bundan? ben bizzat aradım sordum diyorum. 2012 yılı içerisinde son sınav, anladın mı deatmi arkadaşım? diğer sitelerde de böyle biri ortaya bir şey atıyor kaynak göstermeden milletin aklını bulandırıyor. merak etme siteyi inceledim, bir daha sınav olmayacak, ya da bu son sınavdır diye bir şey yazmıyor. bunu nereden çıkardın?

 14. feryatm diyorki:

  arkadaşlar atanmak için kpss puanı şartmı? yoksa sertifika alınınca atama yapılıyormu ben bu sene kpssye giremedim çünkü lütfen zeoist cevap verirmisin atananlar varsa yardım lütfen

 15. heimdall3694 diyorki:

  arkadaşlar iş ve meslek danışmanlığı sürecini mart ayından beri takip eden ve haziranda Anaper in sınavına giren biri olarak sınavla ilgili tüm bilgilerimi size aktarıyorum
  Bende 1 yıldır çalışmıyorum bu sınavı duyunca bir umut diyerek borç bulup 315 tl verdim ve Teorik sınava istanbul da Pratik sınava Eskisehirde girdim
  toplamda 500 tl yakın para harcadım. Teoride 3 pratikte 2 sınava girdim.
  (4 aylık çalışmam sonucu 4 ünden geçtim birinden kaldım şimdi son sınavım için eskişehire gidip sınava gireceğim.)
  İşkurun ilk kursuna giren 3200 kişiden 2800 ü işe alındı 220 kişi si kaldı
  Anaperin sınavına giren 450 kişiden 24 kişi sertifika alabildi.
  işkur artık kurs açmıyacak ilk alımda kpss den 89-82 aralığında olup sertifikası olanları işe aldı. alımlardan sonra istanbulda ki şubeleri dolduğu için aldıkları kişilere masa sandelye yeni geldi .yeni binalara geçmeleri gerekiyor.
  Sınavlar zor buna inanmayanlar sitedeki haziran sınavına girenlerin yorumlarını okusunlar
  http://isvemeslekdanismani.net/anaper-sinav-sonuclari-aciklandi.html
  Bu sınava girmeye değer mi değmez mi siz karar verin.
  Bu yazıyı benim mart ayındaki durumumda olup kararsız kalanlar için yazdım

 16. ddanısmann diyorki:

  arkadaslar ben mayısta gırdım anadolu unıv ama gercekten cok zordu konular cok gıcık ezber ayrıca anadolu cok zorladı uygulamada bıle..cok emek verdım gectım cok sukur belgeyı aldım.atama ıcın en az 70 puan sartı var ama 70 yeter mı bılmıyorum yukardan asagı sıralancak.hayırlısı

  • serhan2003 diyorki:

   merhaba;
   2 eylül sınavı için anapere netten ön başvuru yaptım ama Sınav İl Merkezi Eskişehir yazmakta.Yazılı sınava Ankara’da girmek istiyorum, ön başvuruda Ankara diye bir seçenek vardı ben mi görmedim acaba.Şimdi bilgilerimi değiştiremiyorum.Ne yapmalıyım, yazılı sınav giriş yeri tercihini sonra mı yapacağız acaba?

   • ddanışmanı diyorki:

    Bizim sınav 8 ya da 9 ilde yapıldı ama artık sınav sadece eskişehirde. Netten başvurduktan sonra onaylayınca artık değiştiremiyorsunuz. Bilgi değişikliği için anaperi aramanız gerekmekte. Onlar onaylandı linkini kaldırdıktan sonra bilgilerinizi değiştirip yeniden onaylamanız gerekecektir.

 17. Anonim diyorki:

  arkadaşlar öyle sınav kolay bir sınav değil..siteden biraz okuyun sınav sonrası izlenimleri..800 sayfalık kitaptan en ince ayrıntısına kadar kelime oyunlarıyla sorulan sorular oluyor sınavda…ayrıca 350 tl sınav ücreti ayrıca yol masrafları denilince azımsanmayacak tutar çıkıyor ön plana…sınava girmek isteyenlerin 2. bir şansıda yok…uygulama sınavı da bir o kadar stresli ve zor….karşınızda 2 kişi sürekli not alıyor ve siz neden sorgulandığınızı bilmiyorsunuz…önünüze bir kişi geliyor ve anlatmaya başlıyor….kim çıkar hangi konu üzerinde konuşacak muamma…bir yandanda 2 kişi sürekli not veriyor size….daha sonra anlatım için bir seçim yapıyorsunuz ve kafanızda bir önceki görüşme nasıl geçti soruları içerisinde konuyu anlatmaya başlıyorsunuz….dinleyicilerden tık yok..sesssiz sessiz dinliyorlar….bir yandan not alıyorlar..
  .bu sınavın kesinlikle bir kurs sürecinde verilip sonrasında yapılması gerekiyor bence…zaten kurs yapılmayıp sınav yapılan sonuçlar ortada…anadolu üniversitesinden sadece 24 kişi geçti…

 18. MURAT044 diyorki:

  sınav 315 pahalı değilmi demiş arkadaşın biri. maalesef pahalı ama iş uluruz umuduyla sınava girdik. 2 kere sakaryaya gittim.sadece 200 tl yol parası verdım orada kalan arkadaşlar daha fazlasını harcadı. 2000 kişiyi nasıl olsa hazirana kadar atayacaklar dedik borç harç parayı ayarladık. sınavı geçtik. 85 puanımda var dedim ama maalesef sözler tutulmadı.puanlarımızda öldü.nisandaki sınavın daha belgeleri elimize ulaşmadı. arkadaşlar eylülde geçseniz bile belgelerinizi almanız ocak ayını bulur, bunlarıda hesaplayarak girin sınava.başarılar

 19. ilhampeynirci diyorki:

  deneyimlerini paylaşan herkese teşekkürler, evet masraflı bir sınav, ama işte bu işsizlik ortamında bir umut, insan sarılıyor bu umuda işte.

 20. batuhan4175 diyorki:

  arkadaşlar bu sadece para tuzağı eğer 10 günden 800 sayfalık kitabı ezbelerim 12 sunum konusuna adam gibi çalışıp terlemeden anlatırım diyorsanız girin ve belgeyi almanız şubat ayından önce olamaz nisan ayında belge almaya hak kazananlar eylül den önce alamıyor. ve 1500 tlyi gözden çıkarın. bir önemli nokta var eğer heycanınızı yenemiyosanız paranızı ateşe atmayın. hiç sunum yapmamışsanız seminerler anlatmamışsanız girmeyin zamanınıza yazık. detay çalışmalar istiyor

  • chemist diyorki:

   evet çok zor bir sınav ama bende 10 gün kadar çalıştım ve aldım sertifikamı anaperden okadar kötümserde olmayalım ancak tabi günde 8 saat çalışmışımdır belki daha fazla fakat 2010 kpss puanımız yandı 2012 de puanlar fırlar diyorum hazırlanmamıştım kpss ye sorularda işginçti zaten hayırlısı

   • zeroist diyorki:

    anaperin sınavını 10 gün çalışarak geçebildiysen helal olsun denir.söylentiye göre 24 kişi geçebilmiş.

    • murat diyorki:

     gerçekten 10 gün çalışıp geçtiysen bravo.sınavda herkes döküldü…sınavı sanki millet geçmesin diye yapmışlardı..soruları okuyorsun hepsi doğru geliyor…yada okuyorsun hepsi yanlış geliyordu….sadece 24 kişi geçmiş…

     • Anonim diyorki:

      açıkçası evet tam 10 gün çalıştım 9 eylül yüksek lisans ögrencisiyim ayrıca çalışıyorum part time çok zamanım yoktu yani ama stretejik çalıştım çıkan sorular ve kapsamları teorik olarak sorun yok korkmayın pratiktede iletişim gücünüz yüksekse sorun yok strese dayanıklı olmalısınız zaten bu sınavlar bunun için yapılıyor.

     • chemist diyorki:

      evet yanlızca 10 gün çalıştım.hatta son bir hafta yogunlaştım.Stratejik çalışmanızı tamsiye ederim gereksiz kısımlardan kaçının.genel mevzuata nerdeyse hiç çalışmadım onu itiraf edeyim zar zor geçtim 60la beni şaşırttı sausemde çok agır genel mevzuat yoktu tamsiyem onada agırlık verin diger notlarım 80 üstü geldi.Mülakatlarda da tamsiyem heycanı bi kenara bırakın iletişim çok önemli sunum teknikleri hocalarınızın sunumlarını beyendiginiz sunumları düşünün salona hakim olun gerisi tefferruat.

     • ddanışmanı diyorki:

      tam 15 gün çalıştım ve bende aldım belgeyi ciddi ciddi çalıştım ama her sayfayı neredeyse ezberlemiştim

    • Anonim diyorki:

     Ben Anaper’in sınavını 1 hafta hazırlanarak geçtim ama ben meslektenim İK’cıyım zaten. Mesleki tecrübelerimin ve İnsan Kaynakları alanında yaptığım Yük. Lis.’ın meyvelerini yedim. Aksi halde diğer arkadaşlarında dediği gibi zor bir sınavdı. Herkese başarılar…

 21. mozdemir diyorki:

  sausem’in sınavının erkene alınıp alınmayacağıyla alakalı bir bilgisi olan var mı?? ben sadece A2’den yalnızca 1 soruyla kaldım.. ağustosta alım olursa gercekten o 1 soru için çok yanarım..

 22. inci diyorki:

  sayın zeroist
  size bir sorum olcak ben anaperin mayısta yaptığı sınavda belge almaya hak kazandım fakat kpss sınavım çokta iyi geçmedi.bugüne kadar yapılan 2.817 kişinin atamasında hep 70 puan baraj olarak alındı ki onlar eğitim almadan öncede alınma şartları 70’ti.peki bundan sonraki atamalarda da baraj 70 mi olur.eğer atanamazsam bu belgeyle neler yapılabiliyor bana yardımcı olursanız sevinirim.t.ederim…

 23. smile diyorki:

  sadece 1200 kişi mi alınacak acaba sonrasında alım olur mu dersiniz

 24. karartı diyorki:

  Anaper sınav başvuru tarihi olarak 2-27 temmuz yazmış.Kpss’nin o tarihe kadar açıklanacagı belli olmadan ne diye başvuru bekliyolar.Sonuçta belge alsak bile kpss puanıyla atama olacak.Bu sizcede saçma değil mi?Başvuran var mıdır?

 25. ayseee diyorki:

  ben başvuru yaptım. puanımı tahmınen bıldıgım ıcın…

 26. mrvbkr88 diyorki:

  merhaba arkadaslar bende 2012 kpss ye girdim ama çok umutlu değilim. Aile danışmanı olabilmem için ne yapmam gerekiyor? yorumları okudum ancak hem pahalı hem de zor bir sınav diyorlar. eğitim fakültesi mezunuyum. bana yardımcı olursanız sevinirim

 27. karartı diyorki:

  Arkadaslar tahminen kaç kişi eylulde basvuruda bulunur saüseme ve anapere toplamda.2000 kısı alınacak dendi elnde belgesı olan 523 kısı su anda var yaklasık 1500 kısı belge alınca atanacak.ama benım kpss ıyı degıldı belge alıp yuksek basvuru olmassa kpss sız atanabılme sansmız olur mu acaba???

 28. hacer diyorki:

  arkadaşlar beni bu konuda bilgilendirebilrmisiniz hiç bir şey bilmiyorum
  nasıl başvuruluyor nerey başvuruluyor…yardımlarınız bekliyorum
  msn adresim hac.er19@hotmail.com

 29. karartı diyorki:

  verdıgım sayı dıger arkadaslarla olan muhabbetımden.anaperden 24 kısı alabılmstı belgeyı.sausemdende 500kısı cıvarı net sayınında bu oldugu konusulyodu hep.cok fazla da degıl sayı cunku anaperden 24 kısı aldgı kesın bır bılgı herkes sıkayetcıydı bu durumdan zaten sausemdende 500 kısı almıs bn saü mezunuyum zaten 600 kısı basvurmustu.yanı dedgım gbı elnde belge sayısı olan 523 kısı var.sorması ayıp senın elınde ne gıbı bılgı veya belge varkı daha fzla oldgunu ıddaa edıosun???

 30. ertan diyorki:

  arkadaşalr A3 konularını bilen varsa yazabilirmi?

 31. chemist diyorki:

  Bide ilk kurs görüpte atanamayanlar var 2817 atandı 3500 alınmıştı kursa geriside belgesini bi şekilde alacaktır yani bu belgeyide duvarımıza asıcaz sanırım

 32. chemist diyorki:

  a3 hatırladıgım kadarıyla genel mevzuat sendikalar hukuk konuları yani

 33. Berre diyorki:

  A3 Konuları şunlar;
  Temel İş Sağlığı ve Güvenliği ve Mevzuatı
  Temel Çevre Mevzuatı
  Kalite Yönetim Sistemi
  Temel Çalışma Mevzuatı
  İstihdam İle İlgili Diğer Kuruluşlar

 34. hasan diyorki:

  arkadaşlar A1 A2 A3 konuları başlık olarak bilen varmı?

 35. Anonim diyorki:

  atanamayan elinde sertifikası olan bunca aday varken hiç uğraşmayın

 36. misafir diyorki:

  benim öğrenmek istediğim şu kpss p3ten en az 70 puan almak gerekiyor peki atamada kriter ne tamamen kpss puanına göre mi sıralama oluyor yoksa sertifika sınavında alınan puanların bi önemi var mı

 37. hülya diyorki:

  arkadaşlar sausemin eylülde yapacağı sınava ağustosta başvuru yapılacak değil mi? sausemin sitesinde sayfanın en altına not yazmışlar nisan ayı diye anlamadım. cevap verirseniz sevinirim teşekkürler.

 38. zeki diyorki:

  Anapere başvuru sayıısı hakkında bılgısı olan var mı?

 39. EsEs diyorki:

  Yazdıklarınızı şöyle bir okudumda sizlerin üniversite mezunu olduğunuza inanamadım. Elinizin altında internet ve herşeyi bilen bir Google var yazdığınız şeylere bakın.

  • hülya diyorki:

   “EsEs” bence sausemin sayfasını bir incele, 2 adet ilanın altına nisan ayında başvurular bitecek gibi bir ifade kullanmışlar, yani nisan ayı sınavı için olduğunu belirtmemişler.elbette mantıklı olan ilk başvuru için yazılan bir not olduğunu düşünmek ama neden genel bir not gibi en alta koyulmuş,ben üniversite mezunu olarak anlayamadım,sen anlatırsan sevinirim

 40. Anonim diyorki:

  Anaper de yazan madde de ‘Ödenen ücret karşılığında adayların 2 kez sınava girme hakkı vardır’ diyor Şayet anaper de sınavdan kalırsak tekrar ücret ödemeye gerek yok mu?
  Sasüem de yazan madde ‘Sınavın herhangi bir bölümünden başarısız olan aday, AYNI SENE içinde ücret ödemeden başarısız olduğu bölümlerden tekrar sınava girme hakkına sahiptir’ diyor.
  Sakarya da aynı sene diyor bu sene(2012) tekrar sınav yapılma ihtimali var mı?
  Bu ihtimali göz önüne almam lazım bilgisi olanlar paylaşabilir mi?

 41. emre diyorki:

  Anaper de yazan madde de ‘Ödenen ücret karşılığında adayların 2 kez sınava girme hakkı vardır’ diyor Şayet anaper de sınavdan kalırsak tekrar ücret ödemeye gerek yok mu?
  Sasüem de yazan madde ‘Sınavın herhangi bir bölümünden başarısız olan aday, AYNI SENE içinde ücret ödemeden başarısız olduğu bölümlerden tekrar sınava girme hakkına sahiptir’ diyor.
  Sakarya da aynı sene diyor bu sene(2012) tekrar sınav yapılma ihtimali var mı?
  Bu ihtimali göz önüne almam lazım bilgisi olanlar paylaşabilir mi?

 42. emin diyorki:

  Merhaba Arkadaşlar anladığım kadarıyla herkes muallakta anaper saüseme göre ağır bir sınav yaptı teorik sınavlar arasında dağlar kadar fark var yeni girecekler için bu sınav masraflı + kpss gibi bir baraj daha söz konusu ekonomik durumu elverişli olanlara bir sözüm ama bizim gibi orta halli ve durumu zayıf olanlar zorlanıyor ama bir umut dedik olmadı en son çalışma bakanının yaptığı açıklamayla gerçekten 2012 de 2000 kişi daha alınacaksa ki bukadar açıkta sertifikalı aday yok bir ihtimal diyorum ( Sayın Başbakanımız hepimizin atanmasını sağlar ) Çünkü Bu projenin baş mimarı ve destekçisi kendisidir.
  Saygılar

  Tüm Arkadaşlara Başarılar.

  • chemist diyorki:

   Sevgili arkadaşım
   Temennilerini gönülden desteklerim fakat şöle söyleyim anaper sertifikamı yeni aldım sertifika numaram 94 şöle diyim anaperde sertifika verdi tabiki sausemde 500 den aşaga vermedi bide tabi 3500 kişi işkur kursiyeri olarak alındı ve 2817 si girdi kalanı şu an gene sertifikasyon egtimini tamamladı tabiki kimsenin işinde gücünde gözümüz yok fakat bukadar iyimser bir tablo yok ne yazık ki.2 eylülde hem sausemin hem anaperin sınavı var ve bu sınavlarda emin olun 2000 kişiden fazla sertifika alınacak çünkü 2000 kişinin alınacagı haberi çıktı.ve malum 2012kpss de bir sürü şayibe çıktı.Allah hepimizin yardımcısı olsun.

 43. bauhan diyorki:

  karamsar ve çaresiz yoldaşlarım bu belge falan bu sataten sonra yalan oldu. boşuna paranızı yatırmayın atanacaklar atandı ve ataması yapılacaklarda belgeleriyle bekliyor. belge sahibi 523 gb komik rakamı kim salladı ya 1200 kişide belge var şu anda ve en acısı 24 nisan da saüsemde sınava giripte kazanamayan kişiler var ki onlar muhakak tekrar hakkını deneyecekler ve 2. kez sınava girenlere kesinlikle belge veriliyor. ilk girenleriyse hayli zorluyorlar. yaklaşık 1000 tl nin üzerinde paranız çıkıyor. paranızı faize yatırın aylık üzerini yiyin en akıllısı bu şimdilik

 44. bauhan diyorki:

  arkadaşlar anaper ve saüsemin yaptığı sınava sadece 2. girişe ücretsiz katılabilirsin gerçi 2. kez girenlerden de saüsem şimdi para alacak diye kısa bir açıklama yapıldı ama bu miktar kalınan sınavlarla orantılı olacak.

 45. bauhan diyorki:

  ÖNEMLİ
  hayatında hiç sunum yapmamış olanlar kesinlikle katılmazsın bu sınavlara orada hayat duruyor ve eli ayağına dolaşıyo kişinin onca emek uçup gidiyor ve telafisi olmuyor

 46. subuo diyorki:

  anapere basvuru sayısını bılen var mı??

 47. heimdall3694 diyorki:

  anaper başvuru süresini 3 ağustosa uzattı çünkü insanlar keriz değil hem zor hemde alımı kesin olmayan bir sınava 500 tl verip üstüne su içmek istemiyor

 48. eeesya diyorki:

  anapere basvuru sayısı baya fazla olduğunu soylemiş ve sınavının daha zor olacağını

 49. cetinel diyorki:

  sunumları nasıl bulabilirim ve sunumlara nasıl hazırlanmak faydalı olur acaba tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim , şimdiden teşekkür ederim.

 50. kingsdominion diyorki:

  2012 kpss puanları 75 ve üzeri gelebilecek arkadaşların şanslarının yüksek olduğunu düşünüyorum.

  Herkese başarılar

 51. imd diyorki:

  dominion kardes sen nerde yasıyorsun Avrupa mı? cok ama cok ıyımsersın

  • Anonim diyorki:

   iyimserlik degil kardes… 2012 sinavi son 10 yilin en zor kpss siydi. 2010 puani 79 olan girmisse, yine 79 78 le girersin..elinde belgesi olanlarin kac tanesi 80 puani gecebilecek bu sinavdaki onemli olan 2 eyluldeki sinav bundan sonrada sinav acmazlarsa ki acsalar bile belgeleri atamalara yetismez… kpssden 80 puan alipda belgeyi alan arkadaslar kesin girer diyorum

   • imd diyorki:

    puanın 79 a dusmesının sebebı sadece soz verılen 817 kısının alınacak olmasıdır.yanı o 817 kısı ıcındee 71 puan dahı olsa atanacaktı.bıraz arastır kardes benım halım nıce oldu su sınav yuzunden ben de anaper magduruyum cok arastırdım sen de arastır…

 52. essudeee diyorki:

  şöyleki.. evet birçok adayda şuan sertifika var ki eylülde yapılacak sınav sonrası bu sayı artacak.. zannımca kasım da işkur 4001 alınımı yapacak ve kadronun adı da iş ve meslek danışmanlığı olacak. ve bizde bu kadronun nitelik kodunu açtığımızda şunu görücez ” iş ve meslek danışmanlığı sertifikası” şartı olucak.. yani kaç kişi atarsa atasın ( ki bu 2000 ve altı şeklinde yorumlanmış okuduğum yorumlara bakılırsa)..atıyorum 1200 kişilik bi kadro açtı .başvuranlar arasından kpss 2012 den yüksek puan alan ve bu 1200 kişi arasına giren kişiler atanacak.. yani mesele sertifika değil o 1200 kişi arasına kpss puanı ile girebilmek..

 53. aysu87 diyorki:

  Merhaba arkadaşlar,
  yorumları okuduğum kadarıyla bu sınava epey bir çaba harcamak gerekiyor.
  İşkur’un sitesinde; çalışan bir kişinin bu eğitime ve sınava başvuramayacağı söyleniyor? ne kadar doğru.

  Birde KPSS B grubundan P3 puanı isteniyor, KPSS A grubu P3 hesaba katılmıyor mu?

  Diğer bir konu ise mülakat ve sunum olayı, üniversiteden yeni mezun olmuş ve hayatında hiç sunum yapmamış, eğitim vermemiş bir kişi nasıl kalkıp anlatacak hayret verici doğrusu.

  Sınav’ın ortalama 400 -500TL masrafı var ve geçerseniz önünüze KPSS engeli çıkıyor.

 54. aysu87 diyorki:

  Bu arada işkurun sitesinde atananların puanları var, bunlar KPSSA KPSS B P3 puanları mı?

 55. inciuslu diyorki:

  anaper neden zor yapıyor ya ucuz diye ondan girecektim ama biraz fazla veririm sausemden girerim bende

 56. inciuslu diyorki:

  herkes forumlarda anaper zor demiş zaten demek ki haklılar

 57. emin diyorki:

  ANAPER SAÜSEME GÖRE ZOR ARKADAŞLAR BU SINAVIN MALİYETİ EN AZ 500 TL BU RAKAM SINAV MERKEZİNE UZAKLIĞINIZA BAĞLI EĞER DOĞU VE GÜNEYDOĞU BÖLGESİNDEN YADA DOĞU KARADENİZ BÖLGESİNDE KATILACAKSANIZ + OTEL ÜCRETİNİDE EKLERSENİZ YEMEK VS.1000 TL YE YAKLAŞIYOR ÇÜNKÜ ORADAN GELEN ARKADAŞLAR 1 VE 2 GÜN ÖNCEDEN GELİYOR SINAV MERKEZİNE ESKİŞEHİRDE UYGULAMLI SINAVDA GÖRÜŞTÜĞÜM ARKADAŞLAR BU ŞEKİLDEYDİ.. İLKEZ GİRECEKLER 2012 KPSS DEN UMUDUNUZ YOK İSE BOŞA PARA HARCAMAYIN (KPSS3:82 VE ÜSTÜ HARİÇ ) YAZIKTIR PARANIZA AMA YİNEDE KARAR SİZLERİN.
  SAYGILAR HERKESE BAŞARILAR

 58. tarvas diyorki:

  KPSS A’daki puanlar hesabana katılıyor mu? KPSS B önlisans mezunları için değil mi?

 59. deatmi diyorki:

  şu sınava 10 gün azıcık çalışıp girdim kazandım diyenler varya ayıptır size.ulan burda millet para veriyo be terbişiyesiz adamlar.o sınavın ne akdar zor olduğunu cümle alem biliyo.ben girdim nisanda sadece 3 dersten geçebildim.milleti yanıltmayın bari.insanlar para verecek.sakaryanın sınavı oldukça zordu arkadaşlar ama eskişehirde bayagı zorlmaış anlaşılan.ayrıca 2. bi sınav şansınız olamayacak yeni girenler ona göre düşünün karar verin.biz nisanda girdiğimiz için kaldıklarımızdan tekrr girebileceğiz ücretsiz.ama bidaha sınav yok.dayısı hocası olanlar girer siz hiç tasalanmayın.bize de anca burda konuşmak kalır.

 60. iktisatcı diyorki:

  forumda bazı arkadaslar 1o gunde calısıp aldık demişler.bu arkdasların sanırım daha önce sorumlu olunan derslerle ilgili bilgisi vardı.anaperden sınava girdim.yukarda yazıldıgı gibi çok basit değil.neden mi? cunku sakaryanın sınav sorularıyla anaperı karsılastırın.sınava biraz saglam calısmayla sakaryanın sorularını okuyunca dırek cevabı gorebılırsınız.ama aynı seyı anaper ıcın yapamazsınız.cunku bır soru ıcınde 2 doğru cevap olan sorular ve kelıme oyunu olan soruları vardı.bunla ilgili yaptıgım tum sıkayetlerde olumsuz cevap geldı.performansı anlatayım kısaca.karsınıza tıyatrocu cıkıp o kadar sacma sapan seyler soruyorkı…ne cevap versenız tatmin olmuyor.amacı iş bulmak değil sızı ters koseye yatırıp elemek.sunum olayı ise sızın hıtabet gucunuzle ilgili.suda bir gercek hangi krıterlere dıkkat edıyorlar onuda bilen yok.sunumdan cıkan coğu arkadas ıyıydı demesıne ragmen 524 kişinin sadece 24 gecmıs olması sıze yeter sanırım.benım 2.girisim olacak anapere bunun nedenı ıse 2.sınavı ucretsız olması.eger fırsatım olsaydı sakaryada girerdim.!!!bunuda yazmamın amacı kımseyı karamsarlıga suruklemek değil hakikatı görmesını saglamak.imkanı ve parası olan arkadaslar girsin sonra göreceksınız ki tespitlerimde ne kadar haklıyım çünkü yasadıgım gercekleri yazdım.anaperde giren arkadaslar bu yasananları cok iyi bilir…

 61. emin diyorki:

  ARKADAŞLAR İKTİSATCI DOĞRU SÖYLÜYOR HERKESİN DİKKATİNE YAZDIKLARINI YABANA ATMAYIN YOKSA SİZLERDE BİZLER GİBİ TERS KÖŞEYE YATARSINIZ SAYGILAR İYİ ÇALIŞMALAR..

 62. nuii diyorki:

  artık çok geç zaten anaperinde başvuruları tamalandı ve biz ilk kez başvurumuzu anapere yaptık… Allah yardımcımız olsun…belki insafa gelip bu kez biraz kolay sorarlar…çünkü denildiği gibi bizim ikinci sınav şansımız olmayacak kasim ataması olursa…gerçi hinüz kpss de açıklanmış değil…82 altı bekliyorum ben ve sınava başvuran çoğu arkadaşım…sertifikalı kaç kişi olduğunu kimse net bilmiyor bence herkesin şansı var…burası türkiye neolacağı hiç belli olmaz…1200 kişi alcaz deseler okadar sertifikalı bulamazlarsa sertifikası olanların hepsinide atayabilirler tamamen şans bence

  • imd diyorki:

   nuii iş işten geçmiş artık dediğin gibi.Ben de anaper magduruyum.sınava tam 5 arkadas gıttık memleketten bı umutla.hepımız de kaldık sınavlardan keske sausemı deneseydın.ama hayırlısı bakalım

  • aysu87 diyorki:

   Sn. nuii nickli arkadaşım, demişsin daha KPSS açıklanmadı, KPSS A P3’ten mi? tercih yapacaksın ki KPSS açıklanması diyorsun. Alımlar KPSS B puanı ile yapılmıyor mu?

 63. emin diyorki:

  HERŞEY OLACAĞINA VARIR ARKADAŞLAR .LAKİN NET OLARAK ŞUNU ÖĞREMNEK İSTİYORUM KAÇ KİŞİ VAR SAÜSEM YADA ANAPER SERTİFİKALI? KAÇ KİŞİ KONTENJAN VAR ALIM İÇİN? BURDAN YOLA ÇIKMAK LAZIM .
  İLK ATANAN ARKADAŞLAR SAÜSEM VE İŞKUR EĞİTİMİ ALDI KPSSYE BUNA GÖRE ÇALIŞTI VE ÇOĞU 70 VE ÜSTÜ ALIP SERTİFİKALI HERKES ATANDI.BU KESİN.BUNA KANALİZE OLDULAR VE EĞİTİMİN SONUNDA SINAVI VE KPSSYİ KAPSAYAN SÜRECİ BİLİYORLARDI. O YÜZDEN HEPSİ KPSSYE ASILDI .
  BİZLER DIŞARDAN ÇALIŞTIK YARIM YAMALAK KPSS PUANI ORTALARDA YANİ HERKESDE 80 İLA 100 ARASI ALIP DA BU SINAVA BAŞVURU YAPARMI? ÇÜNKÜ HEP RİSK TAŞIYOR ( MADDİ MANEVİ )SİZLER NE DÜŞÜNÜYONUZ ARKADAŞLAR? SAYGILAR İYİ ÇALIŞMALAR..

 64. bauhan diyorki:

  arkadaşım bilip bilmeden neden konuşuyosunuz kurs görüpte atanamayan halen 500 kişi var nerden çıkarıyosunuz kurs görenlerin hepsinin atandığını anlamıyorum ki. kpss punaım 83 kurs gördüm sertifikamıda nisanda aldım ama halen beklemekteyim

 65. gökhan diyorki:

  sakarya ya başvuranlar dikkat:::
  uygulama sınav tarihlerine baktınızmı??
  9 eylül sonrası sakarya da günlerce bekleme olabilir…
  Uygulama Sınav Tarihleri
  10-11-12-13-14-15 Eylül 2012
  (Başvuru sayısına göre izleyen günlerde de yapılabilir) Bir kişi için ortalama uygulama sınavı süresi 25 dk. dır.)
  düşünsenize size 13 eylül çıktığını….4 gece konaklama yada memlekete git gel…

 66. coskun diyorki:

  Bu kitap sadece beni mi bu kadar zorluyor yoksa hakikaten zor mu. çalışıyorum bir yerden sonra geriye dönüp baktığımda uçmuş oluyor tüm bilgiler.

 67. emin diyorki:

  zor zor zor..

 68. duygucan diyorki:

  arkadaşlar,
  9 eylüldeki sınavın atamalarında, daha önce sertifika alıp atanamayanlar mı öncelikli acaba? bilgisi olan var mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>