Rehberiniz-13 – 19 Mart Türkiye Beyin Haftası Başladı!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “13 – 19 Mart Türkiye Beyin Haftası Başladı!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
13 – 19 Mart Türkiye Beyin Haftası Başladı!

Türkiye’de kişisel gelişimin kültürünü yaygınlaştırmak için kurulan Kişisel Gelişim Merkezi (turkey90.com) her yıl 13-19 Mart tarihlerinin “Beyin Haftası” olarak kutlanmasını sürdürüyor…

“Beyni doğru kullanmak” üzerine kafa yorma haftası!

Kişisel Gelişim Merkezi (turkey90.com) olarak 13-19 Mart tarihlerini “Beyin Haftası” olarak kutluyoruz. Amacımız içimizdeki beyin gücüne dikkat çekmek ve kamuoyunu ‘beyni etkili kullanma’ hakkında bilinçlendirmek. Beyin, insan vücudunun %2’si ağırlığında olmasına rağmen, geriye kalan %98’i yönetiyor. Öğrenirken, düşünürken, konuşurken onu kullanıyoruz. Ancak çoğumuz kafamızı nasıl daha iyi çalıştırabileceğimiz üzerine pek kafa yormuyoruz!

Dünyada Beyin Haftası nasıl kutlanıyor?

Beyin Haftası kutlamaları Türkiye’de yeni yaygınlaşıyor ancak dünyada 65 ülkede Mart ayının bir haftası “Beyin Haftası” olarak kutlanıyor.

Bu haftada okullarda, oyunlarla çocuklara beynin çalışma şekli ve önemi anlatılıyor. Şirketlerde eğitim seminerleri ve afişlerle, beyin hakkında bilgilendirmeler yapılıyor. Üniversitelerin tıp bölümleri, beyinle ilgili en son araştırma sonuçlarını halka yönelik konferanslarla açıklıyor. Amaç, bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerle beyin hakkında farkındalık oluşturmak.

Beyin Yılı ilan ettiler

Bazı ülkeler ve global şirketler ise Beyin Haftası kutlamaları ile yetinmeyip, bir yılı Beyin Yılı ilan ettiler.

• ABD Kongresi aldığı bir karar ile 1990-2000 arasını “beyin 10 yılı” yılı ilan etti.

• Danimarka 1997 yılını beyin yılı ilan etti.

• İsveç 1998 yılını beyin yılı ilan etti.

• Avusturya hükümeti 1999 yılını beyin yılı ilan etti .

• Avrupa Beyin Komisyonu 2014 yılını beyin yılı ilan etme kararı aldı.

Yıllar önce, ilk defa turkey90 tarafından başlatılan Beyin Haftası kutlamaları, beyin dostu kişiler ve kurumlar tarafından sahiplenilerek yaygınlaştırılıyor. Siz de “paylaş” a basarak, daha çok insanın haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu hafta Beyin Haftası, beyniniz için bunları yapın, aklınız başınıza toplansın!

Turkey90.com hazırladı; İşte kafasının içinde beyin olan herkesin, beyin hakkında bilmesi gerekenler:

• Beyin açık havada ve ayaktayken daha iyi çalışır. Önemli kararlarınızı açık havada yürüyerek almanız önerilir.

• Beyin örneklerle akıl yürütür. Kendinize her durum için bir kahraman seçin ve “o sizin yerinizde olsaydı ne yapardı”yı düşünün. Mesela büyük kararlar almanız gereken bir durumda “Atatürk benim yerimde olsaydı ne yapardı?” diye düşünebilirsiniz.

• Yabancı bir dil öğrenme ve ezber beyni güçlendirir. Her gün birkaç yeni kelime öğrenip kullanmaya çalışabilirsiniz.

• Fit bir beyin için zihinsel jimnastik yapmaya çalışmalısınız. Bunun için başta Sudoku olmak üzere bulmaca ve satranç gibi oyunları kullanabilirsiniz.

• Zihinsel rutinlerinizi kırın. Bazen telefonu sol elinizde tutun, çantanızı diğer elinizde taşıyın, evinize başka bir yoldan gidin. Otomatik pilota bağlı bir şekilde yaptığınız faaliyetleri, farklı şekillerde yaparak beyninizi canlandırın.

• Zihinsel zevklerinizi zenginleştirmek için her gün mutlaka iyi bir özdeyiş kitabından, birkaç cümle okuyun. Güzel bir resme bakın. Sevdiğiniz bir müziği gözleri kapalı dinleyin.

• Bir konu hakkında düşünürken, nasıl düşündüğünüzü de gözlemleyin. Düşünmek üzerine düşünmek, düşünce kalitesini artırır.

• İyi bir uyku kaliteli bir beynin temelidir. 24 saati geçen uykusuzluk sarhoşluğa benzer bir şekilde beyin fonksiyonlarını etkilemektedir. Algı kalitesi için gereken uykuyu mutlaka alın.

• Bol ve temiz “birinci el” oksijen beyin için çok önemlidir. Beyin vücudun %2si kadar olmasına rağmen, alınan oksijenin dörtte birini tek başına tüketir. Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın.

• Farklı düşünme tarzları beyni geliştirir. Beyin, bir yandan kalıplar oluşturup onun içinde düşünmeyi sever ama öte yandan o kalıplar beyin gücünü sınırladığından, kalıpların dışına çıkmak ister. Hakkında hiçbir şey bilmediğiniz konularda kurslar alın. Sizden farklı düşünen insanlarla daha fazla konuşun. Çocuklar ve hayvanlarla daha fazla vakit geçirin.

• Beyin “kullan ya da kaybet” kuralına göre çalışır. Kullanılmayan organ körelir.!Sürekli TV seyrederek beyninizi “düşük viteste” çalıştırmayın. Beyninizin sınırlarını zorlamayan etkinlikler, beyninizi geliştirmez.

• Beyin diyeti yapın. Sizi düşünce obezi yapacak verileri filtreleyin. Beynimiz “garbage in garbage out” ilkesine göre çalışır. Yani beninize çöp girerse, beyninizden çöp çıkar. Beyninizi neyle beslediğinize, midenizi neyle beslediğiniz kadar dikkat edin.

• Kafanızda en çok neyi düşünürseniz, hayatınızda onu çoğaltırsınız. Günde aklımızdan 60 bin ile 80 bin arası düşünce geçer. Hayatınızda görmek istemediklerinizi değil, istediğiniz sonuçları aklınızın odağında tutun.

• Beynimiz kendisinin nasıl çalıştığı hakkındaki bilgi ve inançlarına göre çalışır. Beynin çalışması hakkında yanlış bilgilere sahip olduğumuzda, beynimiz de yanlış çalışır. Beyninizin çalışması üzerine doğru bilgiler öğrenin.

• Başarı beyinde başlar. İnsan “kafadan” kaybeder! Sıfırdan zirveye çıkanların başlangıç sermayeleri, beyinleridir.

Unutmayın, başarı “baş” ve “arı” kelimelerinden oluşur. Yani başının içinde arı gibi bir beyin varsa, başarırsın!

Turkey90.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir