Rehberiniz-10 günlük bayram tatili esnaf ve turizimcileri karşı karşıya getirdi

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “10 günlük bayram tatili esnaf ve turizimcileri karşı karşıya getirdi” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
10 günlük bayram tatili esnaf ve turizimcileri karşı karşıya getirdi

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın, Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkarılması yönündeki teklifine turizmcilerden tam destek gelirken, iş dünyasının bazı kesimlerinden ise itiraz sesleri yükseldi.

Bu yıl 25 Ekim Perşembe günü başlayacak Kurban Bayramı, 28 Ekim Pazar akşamı sona erecek. Turizmciler 4 günlük bayram öncesindeki çalışma günlerinin de tatile dahil edilerek, tatil haftasının 19 Ekim Cuma akşamından başlatılmasını talep ediyor. Hatta 29 Ekim Pazartesi’nin de dahil edilerek tatilin 10 güne çıkarılmasını istiyorlar. Önceki yıllarda bayram günlerinin hafta ortasındaki günlere rast gelmesi nedeniyle 9 günlük bayram tatilleri uygulanmıştı. Bu yıl Bakan Günay’ın önerisi ve turizmcilerin istekleri kabul edilirse ilk kez 10 günlük bayram tatili uygulanacak.

‘Tatilde çarklar dönmüyor’

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, “Türkiye’nin çarkları turizmle değil sanayiyle dönüyor. KOBİ’lerle dönüyor. Tatile giden ayakkabı çanta almıyor. Tatillerle birlikte artık kültür de değişti” dedi.

100 esnaftan 90’ının uzun tatilden yana olmadığını dile getiren Özgenç, “10 gün tatil olunca Maliye ‘vergiyi 10 gün eksik verin’ demez, işçi ‘10 gün eksik maaş alayım’ demez” diye konuştu.

Özgenç, ‘her şey dahil’ sistemi nedeniyle uzun tatillerin kıyı kentlerindeki sanayicilere de para kazandırmadığını vurguladı. Turizmcilerin hedefinin, uzun tatillerle otellere çekilecek yerli turist değil, yabancı turist olması gerektiğini dile getiren Özgenç, “Bu yapılan bir cepten alıp öbürüne koymaktır” diye konuştu.

Kaynak: http://Milliyet

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>