Rehberiniz-1.5 milyon kişi günde 1 dolara geçiniyor!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “1.5 milyon kişi günde 1 dolara geçiniyor!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
1.5 milyon kişi günde 1 dolara geçiniyor!

Haber : Tülay ŞUBATLI

VATAN

Doğu”yla Batı arasında ise yaşam süresi bakımından 20 yıllık bir fark var. Şırnaklılar”ın yaşam beklentisi Nepal ve Yemen”den bile geri: 40 yaş

Ege Sanayici ve İşadamları Derneği”nin “Yoksullukla mücadele ve bölgesel kalkınma” konulu araştırması AB yolundaki Türkiye”nin bir fotoğrafını çekiyor. Çarpıcı sonuçlarla ortaya konan araştırma ülkenin hep bilinen bir gerçeğini tekrar gözler önüne seriyor. Ülkenin Doğusu başka Batısı bambaşka! Öyle ki insanların yaşam süreleri arasında bile neredeyse 20 yıllık bir fark var. 8”inci Sanayici ve İşadamları Derneği zirvesi kapsamında Diyarbakır”da sunulan araştırma Devlet İstatistik Enstitüsü ile Birleşmiş Milletler”in verilerini içeriyor. Çalışmadan bazı başlıklar şöyle:

7 milyon kişiye 2 dolar

İnsani Yoksulluk Endeksine göre en iyi koşullar Marmara bölgesinde bulunuyor. İnsani Yoksulluk Endeksi”nin en kötü olduğu bölgeler ise Güneydoğu Anadolu ve Kuzeydoğu Anadolu. Araştırmaya göre, Türkiye nüfusunun yüzde 2”den fazlası günde 1 dolarla geçiniyor, yani 1,5 milyon kişi günde 1,5 milyon lirayla karnını doyurmaya çalışıyor. Günde 2 dolarla yani yaklaşık 3 milyon lirayla geçinenlerin nüfusa oranı ise yüzde 10,3. Bu da 7 milyondan fazla bir grubu ifade ediyor.

Şırnaklı az yaşıyor

Araştırmaya göre, Türkiye”de ortalama yaşam beklentisi 70,1 yıl. Yaşam beklentisinin en yüksek olduğu il ise 76,5 ile Sakarya. Türkiye”de yaşam beklentisinin en düşük olduğu kent 58,3 ile Şırnak. Rapora göre Şırnaklılar”ın yaşam beklentisi Nepal ve Yemen”den de geri. Sadece 40 yaşına kadar yaşamayı bekleyenlerin oranı ise yüzde 8”e ulaşıyor. Türkiye”de okur-yazar olmayan yetişkinlerin oranı da yüzde 14,5 seviyesinde bulunuyor. Şırnak, okuma -yazma oranındaki düşük oranı ile dikkat çekiyor. Bu kent yüzde 44,5 ile Türkiye”nin okuma yazma oranı en düşük ili konumunda. Okuma – yazma oranının en yüksek olduğu şehir ise yüzde 93,1 ile ekonominin başkenti İstanbul.

Güneydoğu işsiz

Kişi başına reel gayri safi milli hasıla sıralamasında İstanbul 10 bin 237 dolarla birinci olurken Ağrı, Kars, Erzurum ve Erzincan gibi illeri kapsayan Kuzeydoğu Anadolu bölgesi, 2 bin 653 dolarla 12 bölge sıralamasında en altta yer alıyor. İşsizlik yüzde 13.1 ile Güneydoğu Anadolu”da, en düşük işsizlik ise Batı Marmara”da yaşanıyor.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir